PÕRUTAV: Eesti operaatorid piiravad 4G võrgus töötavate telefonide kiirusi!

 (67)
Kommentaariga EMT-lt!
PÕRUTAV: Eesti operaatorid piiravad 4G võrgus töötavate telefonide kiirusi!
Foto: REUTERS

Saime eelmisel nädalal mitmelt poolt vihjeid, et peagi müügile saabuv iPhone ei pruugi Eesti 4G-võrkudes töötada. Et faktide kontrollimine võttis aega, avaldame selle info nüüd.

Eestis asuvad telefonioperaatorid on piiranud mistahes 4G (siinses mõistes LTE) telefoni võimalust kasutada kiireimat andmesidevõrku, kirjutab applespot.ee.

Ehk sõltumata telefonist, mistahes LTE tehnoloogiat toetav telefon suurima tõenäosusega LTE võrku andmeedastuseks ei pääse. Ja probleem ei ole mitte telefonis, vaid operaatori valikuga kiirust piirata.

Milleks seda siis tehakse?

Üheks põhjuseks toodi operaatori võimekust pakkuda LTE võrgus häälkõnesid (VoLTE ehk Voice over LTE), mis täna Eesti operaatoritel kasutusel ei ole.

Teiseks probleemiks on Circuit-Switch Fallback ehk tagasikukkumine 3G võrku häälkõne tegemiseks. Eestis toodud võrgud seda ei võimalda ning ei ole ka teada, kas kõik seadmed seda toetaksid, nt iPhone 5.

Sisuliselt uue iPhone 5 klientide jaoks tähendab see olukorda, kus mistahes kohast (sealhulgas EMTst) ostetud telefon ei saa 4G/LTE kiiremate kiirustega võrku, kuigi Apple on seda reklaaminud. Ja probleem ei ole mitte seadmes, vaid võrguoperaatorite valikus mitte seda lubada.

Kõlakad käivad, et operaatorid tegelevad selle probleemiga juba mõnda aega, ent konkreetset aega, millal nn tagasikukkumine või VoLTE tavakasutajate jaoks annaks kiiremad kiirused seadmetele, antud ei ole.

Seotud lood:

Kommenteerib EMT avalike suhete juht Kaja Sepp:

iPhone 5 hakkab EMT 4G võrgus tööle 2012. a jooksul, GSM ja 3G võrkudes toimib muidugi kohe müükituleku hetkest.

Kui kellelgi on mingi ime läbi Eesti 4G-sagedusi toetav 4G-telefon, siis see praegu 4G võrku ei pääse. Põhjuseks seesama fallback. Ja kui nüüd edasi küsida, et miks selle fallbackiga varem ei tegeldud, siis sellepärast, et telefone ei olnud.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.