Põnev ajalugu: levinud kontoriseade – CIA tõhus spioon külma sõja ajal

 (7)
Põnev ajalugu: levinud kontoriseade – CIA tõhus spioon külma sõja ajal
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Ameeriklastel oli külma sõja ajal päris pööraseid ideid, kuidas võiks tõhusamalt venelaste saladusi paljastada - näiteks biooniline kass, kelle kehas peituvad mikrofonid. Edukaimaks spiooniks osutus aga tavaline kontoriseade - paljundusmasin.

CIA ehk ameeriklaste Luure Keskagentuuri agendid taipasid 1961. aastal, et Nõukogude suursaatkonda pääseb selleks volitatud isikute kõrval Xeroxi valguskoopiamasina parandaja, vahendab How-to Geek.

Esimesed fotokopeerijad (tuntud ka paljundus- või valguskoopiamasinate nime all) nõudsid töökorras püsimiseks palju hooldust, milleks oli vaja väljaõpetatud tehnikut. Suursaatkonna asukad pidid seetõttu majavälise meistrimehe oma ruumidesse lubama.

CIA esindajad võtsid ühendust Xeroxi asepresident John Dessaueriga. Nad pakkusid välja idee lisada seadmetele pisikaamerad, mis teeksid paljundatud dokumentidest salakoopiaid.

CIA ostis ühe Xeroxi suurima vabriku lähedal väikese keegliraja, lastes selle tehnikalaboriks muuta. Salaeesmärk õnnestus ideaalselt. Xerox 914 sai oma kõhtu raskestimärgatava kaamera, mis pildistas iga paljundatavat dokumenti ja talletas negatiivid. Tehnik võttis need kaasa, kui majast lahkus.

Projekt oli nii edukas, et CIA lasi sama teha igas suursaatkonnas üle maailma. Selline tegevus lõpetati alles 1969. aastal, kui samasuguse tegevusega jäi korporatiivse spionaaži käigus vahele üks Ameerika firma.

Luurebossid hakkasid siis kartma, et nendegi tegevus tuleb ilmsiks, kui asja hakatakse lähemalt uurima.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!