Paneb nina kirtsutama? Lõhna-TV hakkab tegelikkuseks saama

 (7)
Peagi nõuame võimalust telesaadet ka nuusutada. Kas "Jõulutunnel" toob näiteks elutukka jõululõhna?
Peagi nõuame võimalust telesaadet ka nuusutada. Kas "Jõulutunnel" toob näiteks elutukka jõululõhna?Foto: Tanel Meos

Tänapäeval, mil 3D-kino ja Dolby-stereoheli on igapäevased nähtused, areneb virtuaalreaalsus peadpööritava kiirusega. Ning kui palju realistlikum saaks üks film enam olla, kui aiapeo ülesvõttega kaasneb grill-liha lõhn või vaatajad tunnevad rannal armsama seltsis jalutava filmisangariga koos meretuule hõngu? Koduse telerivaataja jaoks võib taoline lõhnakogemuse-edastus tõeks saada juba lähitulevikus.

Ajakirjas Angewandte Chemie avaldatud artikkel kirjeldab Koreas ettevõtte Samsung Electronics teaduri Jongmin Kimi ning USA-s San Diegos California ülikooli teadlase Sungho Jini juhitud töörühma tulemusi — teleri külge kinnitatava ning tuhandeid eri lõhnu tekitada suutva kompaktse seadeldise valmistamise kava, vahendab PhysOrg.com.

Varasemad tehnoloogiad lõhnade juhitud vallandamiseks polnud piisavalt lihtsad ning osutusid meie telerite ja videosalvestusseadmete tundliku elektroonika jaoks liiga kohmakaks. Lõhnamoodul peab olema väike ja viimistletud ning andma tulemusi, mis on korratavad mitmes tsüklis; reaktsioon peaks olema kiire ning kasutaja peaks saama lõhna tugevust reguleerida. Kim, Jin ja nende kaastöötajad loodavad oma uue kontseptsiooniga need takistused ületada.

Uudne meetod rajaneb lõhnaaine-lahustega täidetud eraldiste elementide maatriksil. Miniatuursed mahutid valmistatakse ristseostatud silikoonpolümeerist. Mahutid on absoluutselt hermeetilised, kui välja arvata tilluke avaus tipus. Igasse elementi saab sobiva lahuse süstida spetsiaalse nõelaga. Väljalülitatud olekus püsib tilluke avaus suletuna. Lõhnamahutid lülitatakse sisse kuumutades. Soojuse mõjul silikoon paisub ning rõhk mahuti sisemuses kasvab, kuni väikesest august paiskub välja tilluke kogus gaasilisse olekusse viidud lõhna.

Konkreetsete eraldiste mahutite sisselülitamiseks saab rakendada soojenduskaablite tasapinnalist sõrestikku, nn X-Y-maatriksit. Teadlased on juba valmistanud prototüübi, mida on edukalt katsetatud kahe eri parfüümiga, milleks olid „Live by Jenifer Lopez“ ja „Passion by Elizabeth Taylor“. Testijad suutsid tabada kumbagi lõhna ning neid kergesti eristada.

„Meie uus kontseptsioon ei paku huvi mitte ainult meelelahutustööstusele,“ rõhutasid Kim ja Jin. „Seda saaks rakendada gaasiliste reaktsioonide kombinatoorika uurimises ning aurustatavate ravimite väljatöötamisel.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.