Panasonicu hõõglambi välimusega LED-pirnid: uurime lähemalt

 (74)
Panasonicu hõõglambi välimusega LED-pirnid: uurime lähemalt
Foto: blog.photopoint.ee

Teatavasti keelati eelmisest sügisest Euroopas 60 W ja võimsamate hõõglampide müük. Üleminek loodussõbralikumate säästupirnide kasutamisele on seega saavutanud oma haripunkti.

Olgem aga juba praegu valmis selleks, et ka säästupirnid peagi poodide lettidelt kaovad – veelgi kauakestvam ning "rohelisem" valgusallikas on juba oma jalga ukse vahele pistmas. Seda uut nimetatakse LED-pirniks, vahendab Photopointi ajaveeb.

LED-pirnid ei ole oma olemuselt mitte midagi uut. Kodudes ning kontorites on väikeseid LED-pirne valgusallikatena juba aastaid kasutatud. Olete ilmselt kohanud – sellised pisikesed koonusekujulised kontaktühendusega lambikesed, mis töötamiseks eraldi adapterit vajavad.

Panasonic on aga välja arendanud sellise LED-lambi, mida saab keerata kõige tavalisemasse E27 hõõglambisoklisse ning mis – erinevalt säästupirnidest ja senistest LED-pirnidest – näeb välja täpselt nagu hõõglamp.

Panasonic lubab sellised pirnid kohe-kohe algaval aprillikuul ka Euroopa turule tuua.

Mis selles LED-lambis siis nii erilist on?

Praegu niivõrd populaarset säästupirni tulekski pidada vaid üleminekuetapiks hõõglambipirnilt LED-pirnile. Viimased kõrvaldavad praktiliselt kõik säästupirni puudused ning täiustavad veelgi säästupirnide tugevaid külgi.

Toon all välja mõned LED-pirni olulisemad eelised säästupirnide ees:

* Säästupirnid vajavad teatavasti pärast sisselülitamist täielikuks soojenemiseks umbes 2-3 minutit aega. See ülessoenemine ei pruugi tarbijale nähtav olla, kuid on vajalik selleks, et lamp töötaks efektiivselt ja ökonoomselt. Seega on säästupirni kasutegur suurem nendes ruumides, kus valgust tihti sisse-välja ei lülitata. LED-pirnid saavutavad sisse lülitades maksimumvalgustuse momentaalselt. Neil ei ole mingit soenemisaega ning seetõttu sobivad kasutamiseks ka kohtades, kus valgus tihti aga lühiajaliselt põleb (näiteks WCd ja vannitoad).

* Kallima hinnaklassi säästupirnide maksimaalne sisse-välja lülitamiste arv on umbes 30 000 korda. LED-pirnidel on see näitaja vähemalt 100 000.

* Dimmeriga ehk reostaadiga saab kasutada vaid selliseid säästupirne, mis on selle jaoks spetsiaalselt valmistatud ning seega ka üpris soolase hinnaga. LED-lampidel – sarnaselt vanadele headele hõõglampidega – mingit dimmeriga kasutamise piirangut ei ole.

* Säästupirne ei ole soovitatav kasutada täiesti kinnise korpusega valgustites. LED-lampe võib vabalt kasutada ka täiesti kinnistes valgustites.

* LED-lambid on säästupirnidest keskkonnasõbralikumad, kuna ei sisalda kübetki elavhõbedat. Säästupirnide koostises on elavhõbedal asendamatu roll. Seda on seal küll väga vähe – keskeltläbi 0,5 mg – kuid siiski seda seal on.

* Nagu Panasonicu LED-pirnist järeldub, saab LED-pirne disainida samasugusteks nagu armastatud hõõglambid. Säästupirnide puhul sellist võimalust ei eksisteeri.

* LED-lampide eluiga on laias laastus poole pikem kui säästupirnide eluiga.

LED-lampide hind ning tulevik

Oleme siin Photopointi ajaveebi salajastes laborites juba mitu nädalat seda kõnealust Panasonicu LED-lampi proovinud.

4,4 W pirn annab välja valgust sama palju nagu 20 W hõõglamp. Ehk 210 luumenit. Põlema süttib momentaalselt ning välja näeb tõepoolest nagu hõõglamp. Vaatamata sokli sisse peidetud elektroonikale ei ole see pirn tavalisest suurem. Klaas on väga tugev ning ilmselt see maha kukkudes ei puruneks.

Muidugi ostaksin ma igasse enda kodus olevasse lampi sellise (vähe võimsama ainult muidugi) LED-pirni. Aga veel ei osta, sest selle soovituslik jaehind on päris krõbe. 34,90 eurot ühe 20 W ekvivalentse valgusallika eest on liiga valus maksta.

Kuid pidagem meeles, et tegemist on veel innovatiivse tehnoloogiaga. Killukesega tulevikust, mida ärksamad juba praegu proovida saavad. Küllap see hind aastatega soodsamaks muutub ning usun, et peagi on meil kõigil kodudes säästupirnide asemel just sellised LED-lambid.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.