Pahavara pureb peamiselt Androidiga telefone

 (20)
Pahavara pureb peamiselt Androidiga telefone
Foto: AFP

Maailma ühe tuntuma turvatarkvaraga tegeleva firma F-Secure hiljuti lõppenud uuring peaks kõiki Androidiga telefoniomanikke valvsaks tegema.

Nimelt tegutseb 79% mobiilsest pahavarast just Androidiga nutitelefonides ning omakorda 96% sellest 75%-st on aktiveerunud möödunud aasta viimases veerandis, vahendab Photopointi ajaveeb.

Androidi-pahavara võidukäik on olnud muljetavaldav. Kui 2010. aastal oli Androidi osa mobiilsest pahavaraprobleemist vaid 11,25%, siis juba 12 kuu jooksul tõusis see 66,7%-ni ja nagu juba mainitud, oli eelmise aasta lõpuks "turuosa" suurus juba 79%.

Pahalaste rünnakud Symbiani vastu see-eest on samal ajaperioodil kahanenud peaaegu analoogilistes proportsioonides – 62,5%-lt 19%-ni.

F-Secure'i spetsialistid ennustavad Symbianile suunatud pahavara kadumist käesoleva aasta lõpuks. Seda paraku siis juba koos Symbiani tarkvaraga.

Mitmekordistunud on ka pahavara erinevate "perekondade" ja variatsioonide arv. Kui 2010. aastal oli neid vaid 80, siis möödunud aasta lõpuks tervelt 301.

Üheks mõjusaks pahavara (millest 66% on troojalased) piiramise vahendiks peavad F-Secure'i töötajad täiustatud turvalisusega Androidi uut Jelly Beani versiooni, kuid Google'i enda statistikat vaadates on see versioon vaid 1,6% nutitelefonidest.

Seotud lood:

Suure tõenäosusega on Androidi mobiilse versiooni edu ebaturvalisuse alal suuresti seotud antud opsüsteemi enda kiire levikuga.

Mõistagi ei saa siin mööda vaadata ka avatud süsteemi miinustest – oma suletusega tuntud iOSiga telefonid moodustasid möödunud aasta lõpus vaid 0,7% rünnatud nutifonidest.

Artikli eesmärk pole loomulikult halvustada avatud operatsioonisüsteemi, vaid pigem järgima Androidikasutamisel tervet talupojamõistust ja sama loogikat, mis hoiab viirusevabana ka meie arvutid:

* ära installi oma telefoni ebavajalikke ja kahtlase päritoluga rakendusi
* ära kliki taevamannat või peenisepikendust pakkuvatel linkidel
* ära ava tundmatutelt saadetud meili- või SMS-i manuseid.

Lisaks F-Secure'ile edastavad sama ja Androidi jaoks nukrat sõnumit ka Kaspersky Labsi andmed.