Ortodokssed juudid andsid Facebookile koššer-vastulöögi

 (16)
Ortodoksed juudid Jeruusalemmas
Reuters/Scanpix

Äärmusortodokssetele juutidele mõeldud uus suhtlusvõrgustik FaceGlat erineb Facebookist, sest säilitab endas selle religiooni tavadest tingitud sugude segregatsiooni ja tõkestab judaistliku ultraortodoksse ühiskonna reeglitega vastuolus olevate piltide ja reklaamide levitamise.

Kohe sisenemisel FaceGlat'i palub avaleht heebrea ja inglise keeles klikkida meestel paremale ning naistel vasakule. Registreerides end kasutajaks on näha, et äärmusortodokssete juutide uus suhtlusvõrgustik on identne Facebookiga, ainult et postitatud meeste fotosid näevad vaid mehed. Naistega on sama lugu, teatab Agence France-Presse.

Sugude eraldamine on tavaline nähtus ortodokssete juutide sünagoogides, pulmades ja muudel traditsioonilistel sündmusetl. Näiteks Iisraelis sõidab läbi äärmusjudaistide linnaosade üks bussiliin, kus naised peavad seisma ühissõiduki tagaosas. Seda hoolimata kohalike feministide kisast.

Juudiriigi uudisportaal Ynet kirjutab FaceGlati kohta - Glatt on termin koššersöögi kõlblikuks tunnistamise kohta. selle võttis kasutusele Yaakov Suissa Habadi hassiidlikust liikumisest.

„See pole alternatiiv Facebookile, kuid midagi, mis on mõeldud teatud seltskonnale. Ma usun, et haredi (ultraortodokssetele) meestele ja naistele on palju sobivam avaldada pilte ja kõike muud vaid omasooliste inimeste seas. Inimesed, kes on jumalakartlikud ja hoolivad oma laste haridusest ei või lubada reklaame ning pilte, mida saab näha
Facebookis," ütles Suissa.

FaceGlati sisselogivad mehed ei saa külastada naisterahvaste kontosid ega postitada nende seinale ja vastupidi. Kuigi praegu tundub, et seal pole hetkel mingit takistust endale võltskonto loomiseks, märgib Ynet.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.