ONLINE-INTERVJUU: Uuri Liia Hännilt, mis ikkagi on e-valitsemine ja kui kõva e-riik on maailmas Eesti!

 (27)
Liia Hänni Liia Hänni taustal
Liia Hänni Liia Hänni taustalFoto: Ilmar Saabas

Tallinnas Viru Hotelli ruumes on käimas rahvusvaheline e-valitsemise konverents ICEGOV, kus räägitakse sellest, mis asi e-valitsemine üleüldse on ning millised on e-linnad, e-omavalitsused, e-valitsused, terved e-riigid. Et Eestile nii armsasse e-teemasse õigel ajal selgust tuua, vastab Teie küsimustele Liia Hänni. Sest kas kõik ikka teavad, mis on e-valitsemine, kas sest saadakse üheselt aru ning kui progressiivne Eesti siis maailma taustal ses e-osas on?

Kirjuta oma küsimused üles kommentaariumisse, kuhu ootame neid homme, 28. septembri keskpäevani!

26.-28. septembrini peetakse Tallinnas ÜRO egiidi all rahvusvahelist e-valitsemise konverentsi ICEGOV (ingl.k. - International Conference on Theory and Practice of Electronic Governance), www.icegov.org. ICEGOV seeriakorraldaja on ÜRO Ülikooli e-Valitsemise Keskus, põhikorraldaja e-Riigi Akadeemia ning selle läbiviimist toetavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest ja RIA Euroopa Regionaalfondist.

Sel aastal on konverentsi põhirõhk avatud valitsemisel ja sellega seonduval: infovabadusel, avaliku teabe ja selle taaskasutusega seotud probleemidel, valitsemise läbipaistvuse suurendamisel. Esimest korda on konverentsi üks päev pühendatud e-demokraatiale ning arutletakse uute tehnoloogiate rolli üle poliitikakujundamises ja kodanike ning võimulolijate omavahelises suhtluses, samuti sotsiaalmeedia järjest suureneva mõju üle. Arutlusele tuleb ka küberjulgeolek, e-valitsemise juhtimine, elektroonse identiteedi erinevad lahendused, andmebaaside koostöö ning pilvraalindus (cloud computing). Nendel teemadel arutlevad põnevad ja mõjukad inimesed selles valdkonnas kogu maailmast.

Konverentsile on oodatud Harvardi Ülikooli professor, maineka Johan Skytte auhinna laureaat Pippa Norris, kellega debateerivad teiste seas Michael Cross, Briti ajakirjanik, kes on juurelnud infopoliitika rolli üle eri riikide arengus ning Ugandas baseeruva Demokraatia Instituudi juht Heather Kashner. Põnevad esinejad on kindlasti Obama Avatud Valitsemise Initsiatiivi juht Chris Vein, Rootsi Piraadipartei asutaja ja juht Rick Falkvinge, Islandi Parlamendi liige ning uue meediaseaduse üks autoritest Robert Marshall, Euroopa Komisjoni infoühiskonna arengut juhtiv Fransesco Garcia Moran, PoliticsOnline.com asutaja Phil Noble, küberturvalisuse ekspert Rafal Rohozinski ning Euroopa e-valitsemise juhtivaid mõtlejaid Jeremy Millard.

Konverentsi avakõne pidas Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.

Eestist on kaasatud kõik need võtmeisikud, kel on olnud või on e-valitsemise arengus oluline roll, näiteks Majandus- ja Kommunikatsiooniminister Juhan Parts, Riigi Infosüsteemide juhataja Margus Püüa, Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Jaan Priisalu, Tallinna linnasekretär Toomas Sepp, EMT juhatuse esimees Valdo Kalm, Webmedia Grupi juht Priit Alamäe, visionäär Linnar Viik ning e-demokraatia eestkõneleja Liia Hänni.

Ministrite plenaaril diskuteerivad Gideon Lichfieldi (The Economist) juhtimisel e-valitsemise arengu eest vastutavad ministrid Kreekast, Kolumbiast, Palestiinast, Jordaaniast, jne. Huvi pakuvad kindlasti regionaalsed sessioonid, näiteks Aafrika, Lähis-Ida, Ladina-Ameerika, Lääne-Balkan, Põhja- Euroopa ja Baltikum ning SRÜ, kus aruteltakse vastava piirkonna e-valitsemise kitsaskohtade ja õnnestumiste üle.

Põnevaks tõotavad kujuneda e-Eesti sessioonid, kus analüüsitakse e-Eesti seniste edusammude põhjuseid, antakse ülevaade e-teenustest nii inimese kui ettevõtte eluringi läbi ja juureldakse e-kaasamise hetkeseisu üle.

Konverentsile on registreerunud 400 inimest enam kui 60 riigist kõikidelt kontinentidelt, nii riigi- kui kohaliku omavalitsuse esindajad, ülikoolide jt teadusasutuste ning kodanikuühenduste esindajad, IT ettevõtted, rahvusvahelised organisatsioonid, infoühiskonnast ja demokraatlikust valitsemisest huvitunud.

Lisainfot leiab konverentsi kodulehelt www.icegov.org

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!