Nutitelefoni kasutamine kasvatab sarved

 (11)
Nutitelefoni kasutamine kasvatab sarved
NutitelefonFoto: Madis Veltman

Nutitelefonide mõju meie elule on veel väheuuritud teema, kuna seadmed on kasutusel olnud üpris lühikest aega. Küll aga viitab värske uurimus, et nutitelefoni kasutamine võib kasvatada inimesele sarved, vahendab The Washington Post.

Teadlased selgitasid välja, et sarvetaoliste moodustiste kasvamine on seotud peaasendiga - ettepoole kallutatud pea tõttu ei toetu selle raskus selgroole, vaid seda hoiavad õhus kaelalihased. See aga toob kaasa kaelalihaste ja kõõluste vahele luukoe kasvamise.

Teadlaste sõnul on olukord võib olukorda võrrelda nahale kasvava sarvkoega, mis tekib hõõrdumise või surve tagajärjel näiteks peopesadesse või jalgadele. Nii tekivadki ajapikku kaelapiirkonda sarvedele sarnanevad mügarikud.

"Nende kuju selgitamine on palju seotud inimese kujutlusvõimega - inimesed ütlevad, et moodustised meenutavad linnu nokka, sarvi või hoopis konksu," ütles uurimuse autor David Shahar The Washington Postile. Olenemata sellest, kuidas nende kuju kirjeldatakse, on mehe sõnul tegemist tõsise rühiprobleemiga, mis toob kaasa kroonilised pea-, selja-, ja kaelavalud.

Uurimuse kaasautor Mark Sayers ütleb, et olulisem kui sarvekujulised moodustised, on tegelikult probleemid, mis inimese kehas tekkinud on ning mille puhul sarved on lihtsalt üks tunnus. "See näitab, et kuskil kehas on midagi väga valesti ning on märk sellest, et pea ja kaela hoiak on paigast ära," ütles Sayers.

Seotud lood:

Sayers ja Shahar uurisid oma esimeses töös 2016. aastal kokku umbes 218 röntgenpilti ning tuvastasid, et taolised moodustised esinesid lausa 41 protsendil noortest täiskasvanutest vanuses 18 kuni 30. Samuti märkasid nad, et moodustisi esines tihemini meestel.

Neid tulemusi kinnitasid ka 2018. aasta uuringu tulemused, kus uuriti juba inimesi vanuses 18 kuni 86. 1200 röntgenpildi põhjal leiti, et kokku esinevad mügarikud umbes 33 protsendil rahvastikust ning nende esinemistihedus kahanes vanusega.

Kaela-, pea-, ja seljaprobleemid ning sarvede kujunemine pole ainsad mured, mis nutiseadmete võidukäiguga tulnud on. Mitmed arstid üle maailma on välja toonud ka selle, et inimeste pöidlaliigestega on nutiseadmetel tippimise tõttu esinemas üha enam probleeme.