Nappide digioskustega vanainimesed jäävad ilma olulisest igapäevaeluks tarvilikust infost

 (32)
Nappide digioskustega vanainimesed jäävad ilma olulisest igapäevaeluks tarvilikust infost
Foto: Andres Putting

Eestis kasvab probleem: eakatel napib digioskusi, mis takistab neil olemast täisväärtuslik kodanik, kirjutab ERR Novaator.

On oht, et oskamatuse tõttu jääb neil saamata suur hulk igapäevaeluks vajalikku informatsiooni. Seda nähtust nimetavad teadlased “halliks digilõheks”.

Tallinna ülikooli Eesti demograafia keskuse teaduril Tiina Tambaumil on oma uuringule tuginedes välja pakkuda ka lahendus.

Tema tehtud eksperimendid näitavad, et eakatele saaksid appi tulla noorukid. “Noorukid peaksid olema üks ühiskonnagrupp, kes võtab vastutuse ja annab panuse selle olukorra lahendamiseks,” lausus ta.

Uuringud näitavad, et vanematele inimestele meeldib uusi digioskusi õppida, kuid nad ei taha tulla selleks kursustele. Eelistatakse mitteformaalset tuge, ehk abi pereliikmetelt, sõpradelt ja kogukonnalt.

Tambaumi katsed kinnitasid, et teismelised on küll potentsiaalne tugi vanemaealistele digioskuste õpetamisel, kuid neile on kõigepealt vaja anda teadmised selle kohta, kuidas seda rolli täita nii, et vanemad inimesed ka tegelikult hakkaksid uusi oskusi kasutama.

Loe pikemalt ERR Novaatorist!