Nanomagnetid tõstavad arvuti kasuteguri maksimumini

 (4)
Nanomagnet. Foto: Brian Lambson
Nanomagnet. Foto: Brian Lambson

Tillukestest magnetitest tehtud kiipe kasutavate arvutite kasutegur võib ulatuda füüsikaseaduste poolt seatud piirini. Värsked arvutused näitavad, et kui sellised arvutid kasutaksid veelgi vähem energiat, rikuksid nad termodünaamika teist seadust, mille järgi ei ole võimalik kogu soojust täielikult tööks konverteerida, kirjutas Wired Science.

Hetkel on sellised arvutid küll veel teoreetilised, kuid ühel päeval võivad need leida kasutust ookeanisügavustes või avakosmoses, kus energiat napib. Tavakasutuses tähendaks nanomagnetitest kiipide kasutamine näiteks seda, et sülearvutid ei kuumene enam üle, vahendab Novaator.

California ülikooli elektriinseneri Brian Lambsoni väitel on selliste arvutite efektiivsus selles mõttes maksimaalne, et nad kasutavad energiat ainult koguses, mis on arvutuste teostamiseks teoreetiliselt vajalik.

Tavaarvutid töötlevad informatsiooni elektrone läbi vooluringide edasi-tagasi liigutades. Vaatamata elektronide üliväikesele massile on nende liigutamiseks aga vaja üllatavalt palju energiat. Isegi kõige edumeelsemad arvutid tarbivad palju rohkem energiat kui teoreetiliselt vaja oleks.

Loe pikemalt edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.