Mis seaduspäradele alluvad telefonid?

 (2)
Mis seaduspäradele alluvad telefonid?
Foto: Andres Putting

Tavalist telefoni teavad täna enam vähesed. Kaasaegne telefoni funktsiooniga käsiseade on samal ajal baromeeter, kompass, video- ja muusikapleier, raamatukogu, foto- ja videoaparaat, mängukonsool, mälupulk, lennupilet jne. Ei tea, kas telefoni evolutsiooni vaadeldes on võimalik avastada mõnda loodusseadust?

Näiteks kui telefonil oli palju kasutajaid asus see enam-vähem äraaimatavas kohas. Linnades olid telefoniautomaadid, kodus asus telefon esikus, töökohal koridoris jne, vahendab ERR Teadus.

Nüüd, kui telefonil on ainult üks kasutaja, hakkavad ilmnema märgid, et seadme asukohta on üha võimatum hinnata. Kvantfüüsikast on teada Werner Heisenbergi määramatuse printsiip, mille lihtsustatud mõtte järgi footoni liikumisenergiaga seotud variatiivsus ja selle võimalike asukohtade variatiivsus kokku moodustavad konstandi. Järelikult, kui üks läheb väiksemaks, siis teine peab kasvama suuremaks, mõtiskleb Kristjan Port saates Portaal.

Ehk kui püüad energeetilist variatiivsust kuidagi selgemaks piiritleda, muutub asukoha informatsioon aimamatumaks. Kindlasti leiab telefonide kadumise tendentsile teisigi looduslikke seletusi ja jätkem need igaühe fantaseerida. Taoliseid fantaseerijad on maailmas miljoneid inimesi. Väidetavalt kaotavad pelgalt ameeriklased aastas nutitelefone 30 miljardi dollari eest. Mõned neist leitakse ülesse, suur osa aga pannakse kirja mitteametlikku kadunud asjade raamatupidamisaruandesse.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.