Miks Telia 5G võrk ei lase Apple'i ja Samsungi telefonide 5G võimekust kasutada?

 (15)
Miks Telia 5G võrk ei lase Apple'i ja Samsungi telefonide 5G võimekust kasutada?
iPhone 12 (Tootja foto)

Telia avas Eesti esimese 5G võrgu 10. novembril. Suurtel telefonitootjatel nagu Apple ja Samsung on 5G toega telefonid müügil, aga Telia võrgus nende vastav võimekus veel ei toimi. Miks?

„Nii nagu iga uue mobiilitehnoloogiaga, tuleb ka 5G puhul kõikidele telefonidele enne lõppkasutajani jõudmist teha tarkvaralisi arendusi ning neid testida. See on vajalik, et tagada nii seadmete tõrgeteta töö kui ka arvestada konkreetse 5G võrgu omadustega,“ kommenteerib Telia Eesti erakliendiüksuse juht Kristjan Viilmann.

Ta palun arvestada, et Telia ei ole ainus mobiilioperaator, kes on 5G äsja kasutusele võtnud või võtmas.

„Konkureerime seadmetootjate arendusressursi pärast sisuliselt kogu maailmaga. Seda, millal Apple või Samsung on valmis just Telia Eesti jaoks vajalikke arendusi alustama, pole hetkel veel teada," nendib ta.

"Telial käivad jooksvalt läbirääkimised mitmete tootjatega ning näiteks Apple’i suunas oleme ise juba selget huvi üles näidanud. Kuna meie 5G võrk on nüüd avatud, siis on lootust, et see kiirendab ja hõlbustab ka uute 5G telefonide testimist ja kasutuselevõttu,“ lisab Viilmann.

Telia võrgus toimib 5G mobiilne internet seitsmes eri telefonimudelis, kuid seadmete nimekiri saab ilmselt juba lähikuudel täiendust:

  • Xiaomi 10T 5G, 10T Lite 5G ja 10T Pro 5G
  • OnePlus 8 5G, 8 Pro 5G ja 8T 5G
  • Sony Xperia 5 II 5G