Mida teha, kui reisil telefon ära varastatakse?

 (13)
Mida teha, kui reisil telefon ära varastatakse?
Foto: Hans Lõugas

Nutitelefoni kaotamisel või varguse korral tuleb sellest võimalikult kiiresti teada anda oma operaatorile.

„Turistid on reisides kohalikele taskuvaraste kerge saak ning üle Euroopa kasvab puhkuste perioodil telefonide varguste arv,“ rääkis Tele2 Eesti klienditeenindusdirektor Sirli Seliov.

„Kui telefon ära varastatakse on äärmiselt oluline number koheselt sulgeda, et varas kliendile hiigelsuurt arvet ei tekitaks. Kuni numbri sulgemiseni vastutab kasutatud teenuse eest lepingu omanik."

Taskuvaraste eesmärk on enamasti varastatud telefoniga helistada kaugemates riikides elavatele sõpradele ja tuttavatele, kuhu kõnede tegemine on muidu kallis ning omal kulul seda teha ei taha.

Samuti varastatakse telefone pettuse eesmärgiga, tehes lühikese aja jooksul palju kõnesid kõrge tariifiga tasulistele numbritele, mille tagajärjel kasvab arve tuhandetesse eurodesse.

On ka juhtumeid, kus lisaks kõnedele kasutatakse agaralt varastatud telefoni andmesidet ehk surfatakse veebis.

Mida meeles hoida:

* Kui telefon välismaal ära varastatakse, anna sellest koheselt teada oma operaatorile, kes saab seejärel su numbri sulgeda.

* Kui tead oma telefoni IMEI-koodi, siis saab operaator lisada seadme musta nimekirja, et seda ei oleks võimalik enam teiste SIM-kaartidega kasutada.

* Vaheta kohe oluliste kontode paroolid – e-mail, pilvekonto, pangakoodid jne

Seotud lood:

* Kui sul olid äppidesse salvestatud krediitkaardiandmed, siis võta kohe ühendust oma pangaga

* Kui telefonis on positsioneering sisse lülitatud, siis Find My iPhone ja Android Device Manager võivad aidata telefoni leida, kuid ära seda ise kindlasti võõras riigis otsima asu ning pöördu politsei poole.