MeieRaha.eu – segased eelarved läbipaistvamaks!

 (3)
MeieRaha.eu
MeieRaha.eu

Mitmed olid millelegi sellisele varem mõelnud. Kuid veebruari lõpus tuli seltskond inimesi Garage48 avalike teenuste meisterdamise konkursil kokku ja tegi selle ära – visualiseeris Eesti vabariigi eelarve. Leheküljel MeieRaha.eu avanevad värvilised pallikesed, mis näitavad riigieelarve tulude ja kulude struktuuri ja proportsiooni.

MeieRaha.eu lehel pole mitte ainult selgelt näha, kust teenib riik raha ja millele kulutab. Seal on ka võimalik meelelahutuslikul, ent samas väga sisukal moel „mängida“ erinevate kulu- ja tuluartiklitega, saades aimu, kuidas see mõjutab eelarve tasakaalu.

Projekti ühe initsiaatori Hille Hinsbergi sõnul saab sel moel visualiseerida ka näiteks iga kohaliku omavalitsuse eelarve, ettevõtte eelarve või isegi pereeelarve.

Idee teha riigieelarve kuidagi arusaadavamaks, interaktiivsemaks ja kõnekamaks on liikunud mitmete inimeste peades juba pikemat aega. Malli on võetud näiteks Suurbritannia keskkonnalt WhereDoesMyMoneyGo.org, mis näitab palga üldsumma alusel kui palju konkreetne inimene kulutab maksudest tervisele, sotsiaalhoolekandele, haridusele, kultuurile jt valdkondadele.

48 tunniga loodud MeieRaha.eu pole Hinsbergi hinnangul kaugeltki täiuslik, kuid siiski „käegakatsutav“ visualiseering 500leheküljelisest riigieelarve dokumendist. Ja ühtlasi asi, kust on võimalik edasi minna.
Hinsberg näeb erinevaid võimalusi MeieRaha.eu edasiarendamiseks. Huvi korral on plaanis kaasata rahandusministeerium ja kohalikud omavalitsused, et uurida, kuidas see neile võiks kasulik olla. Keskkonnas on võimalik on teha näiteks valimislubaduste kalkulatsioone – kui palju mõni lubadus eelarve tasakaalust välja viib – mängida läbi suuremaid investeeringuid ja EL-i toetusi.

MeieRaha.eu üks suurimaid fänne ja toetajaid on Skype Eesti tegevjuht Sten Tamkivi. Ühe põhjusena, miks tuleks visualiseerida „midagi nii igavat kui riigieelarve“ nimetab Tamkivi seda, et inimeste jaoks on suured rahanumbrid hoomamatud ja raskesti võrreldevad – olgu miljon, 100 miljonit või miljard, kõik need tunduvad lihtsalt „väga suured summad“. Samuti on tema arvates oluline mõista eelarve dünaamikat, et oleks kasvõi võimalik läbi hammustada parteide suurtest, ahvatlevatest, ent liiga kulukatest lubadustest valimiste eel.

MeieRaha.eu võimalike edasiarendustena pakub Tamkivi näiteks tõlget vene, inglise ja teistesse keeltesse, automatiseeritud andmevahetust valitsusasutustega, teineteisest sõltuvate eelarveridade (töötus ja maksutulu) seoste paremat esile toomist jne.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.