Maailm võtab kasutusele koroonaäppe, Eesti veeretab palli

 (84)
Maailm võtab kasutusele koroonaäppe, Eesti veeretab palli
India rakendus Aarogya SetuGadgets360

Mitmed maailma riigid on võtnud kasutusele bluetoothi põhiseid mobiilirakendusi, mis annavad kasutajatele teada koroonaviiruse levikust nende suhtlusringkonnas, Eesti paraku nende riikide hulka ei kuulu.

Viimati kinnitas Suurbritannia terviseminister Matt Hancock kavatsusest luua koostöös juhtivate tehnoloogiaettevõtetega rakendus, mis hoiatab kasutajaid, kui nad on hiljuti olnud lähedal inimesele, kellel on koronaviirusse nakatumise kahtlus.

See eeldab, et rakendusel on riigis väga suur kasutajaskond ja et inimesed annavad - anonüümselt muidugi - teada, kui nad on nakatunud. Selleks on neil vaja sisestada ka kinnituskood, mille nad saavad kooso koroonatesti tulemusega.

Teised kasutajad aga saavad oma suhtlusvõrgustiku põhjal soovitusi, kas näiteks tuleks kohe kodusesse karantiini sulguda. See suhtlusvõrgustik tuvastatakse justnimelt selle põhjal, kas kasutaja mobiili bluetoothii levialas on inimesi, kes on kas ise nakatunud või on haigeid omakorda nende lähikonnas.

BBC teatel asutakse sel nädalal rakendust testima ning võib olla kasutatakse selle loomisel Google'i ja Apple'i koostös valminud APIt, et alustarkvara, mis on mõeldud nii Androidi kui iOS'i telefonidele.

Iisraelis kasutab sarnast äppi nimega HaMagen juba miljonid inimesed, India valitsus on andnud soovituse asuda kasutama rakendust nimega Aarogya Setu, väga edukas oli Bluetoothi põhise rakenduse kasutamisel Singapur, ka Leedus on kasutusel rakendus nimega "Karantinas". Plaanist on teada andnud ka Saksamaa, Tšiili ja mitmed teised riigid.

Seotud lood:

Eesti veeretab palli

Kuidas on lood aga innovatsiooniriigiga nimega Eesti? Käib palli veeretamine, aga teha ei taha keegi.

„Sel teemal peaks sõna võtma Riigikantselei, kus töötatakse välja erinevaid meetmeid viiruse tõkestamiseks," ütles Riigi Infosüsteemi Ameti pressiesindaja Seiko Kuik.

„Meie ka siin praegu sõna ei võtaks," ütles sotsiaalministeeriumi arendusüksuse TEHIK pressiesindaja Karilin Engelbrecht.

„Sellist plaani ei ole arutatud," teatab anonüümne pressiesindaja Riigikantselei kriisikommunikatsiooniüksusest.

Seega Eesti isegi ei mõtle sellele, et võtta kasutusele üldrahvalik äpp, mis aitaks meil täpsemini teada, kui ohustatud me oleme ja kui hädavajalik oleks just meil kodus püsida.

Apple ja Google teatasid kavatsusest oma koroonateemaline API ja platvorm luua eelmise nädala reedel.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!