Lõpp pandeemiale? Ülikool lõi desinfektandi, mis kaitseb pindu viiruse eest 90 päeva

 (43)
Lõpp pandeemiale? Ülikool lõi desinfektandi, mis kaitseb pindu viiruse eest 90 päeva
Illustratiivne pilt koroonahirmus pindade puhastamisest. (Foto: zumapress.com)

Hongkong oli üks koroonapandeemia esimese tulipunkte, aga võib tuua ka oodatud lunastuse. Kui uskuda ühte sealset ülikooli, siis lõid nad viiruste peletamiseks eriti võimsa kaitsevahendi.

Hongkongi teaduse ja tehnika ülikooli (HKUST) teadlased väidavad, et lõid desinfitseerimisvahendi, mis kaitseb pindu SARS-CoV2 viiruse ja üldse enamike mikroorganismide eest kuni 90 päeva.

Puhastusvahendeid leidub ju niigi, alustades kangest alkoholist, ent nende mõju on üsna lühike. Kohe, kui viirus puhastatud pinnale jõuab, sest keegi näiteks seda puudutab, muutub eelnev puhastus kasutuks.

HKUSTi desinfitseerimisvahend MAP-1 on miljoneid polümeer nanokapsleid sisaldav aerosool. Need kinnituvad pindadele ja jäävad sinna ka siis, kui neid kandev vedelik on kuivanud.

Kapslid ei ole inimestele mürgised ja sisaldavad puhatusvahendit, mis vabanevad, kui pinda puudutada või see niiskub.

MAP-1 kaitsevõime sõltub sellest, kui palju pindu puudutatakse, aga ülikool julgeb lubada kuni 90päevast kaitset. Pinnad võivad olla nii tugevad kui ka pehmed nagu kangas, plast jm.

Polümeer on soojatundlik, nii et puhastusvahendi vabastasemiseks piisab vahendiga kaetud pinna käega puudutamisest.

MAP-1 põhise desinfitseerimisvahendi tootmiseks on juba tehtud leping Hiina firmaga Germagic, mis pani oma toote nimeks Germagic Thyme. See jõuab peagi müügile, 50 kuni 200-millimeetristes pudelites hindadega umbes 8-30 eurot.

Loe ka ülikooli pressiteadet

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!