Linuxi koodi autoriõigused taas rünnaku all

 (23)
Linuxi koodi autoriõigused taas rünnaku all
---

2003. aastal kuulutas IT ettevõte SCO, et osa Unix ja sellest tulenevalt ka Linuxi operatsioonisüsteemi õigused kuuluvad talle, ning alustas kohtusõda nii IBM-i, Novelli kui ka hulga suuremate Linuxi arendajate ja kasutajate vastu. SCO Linuxi-vastases kohtulahingus saabus pööre, kui USA föderaalne apellatsioonikohus otsustas ettevõtte nõuded üle vaadata.

SCO oli oma õiguses UNIX’i koodile sügavalt veendunud, kuid viimase kuue aasta jooksul pole ettevõttel õnnestunud erinevates kohtutes seda põhjendada. Samuti ei ole ka suutnud näidata, milline osa koodist tema omanduses täpselt on. Üks kohtunik võrdles SCO käitumist poeomanikuga, kes süüdistab, et kõik on vargad, aga keeldub ütlemast, mida täpselt on pihta pandud.

USA Utah ringkonna kohus on langetanud SCO suhtes kohtuotsuse, millest järeldub, et UNIX’i ja UnixWare’i autoriõigused kuuluvad hoopis ettevõttele Novell. Otsus viis SCO pankrotti ja lõpetas ettevõtte rünnakud Linuxi vastu.

Seega võib föderaalse apellatsioonikohtu otsus SCO’le ja tema Linuxi-vastasele sõjale taas elu sisse puhuda. SCO tegevjuhi Darl McBride’i sõnul on tegu “olulise võiduga”.  “Nüüd on aeg liikuda edasi uute lahingutega ja peagi on võit meie päralt,” ütleb McBride.