Kuus võimalust, kuidas nutitelefoniga kasulikult ja harivalt aega veeta

 (4)
Google Pixel 2
Google Pixel 2Foto: Hendrik Osula

Nutiseade ja sotsiaalmeedia on teada-tuntud ajaraiskajad, kuid on kavalaid tegevusi, kuidas telefonist vabal hetkel ka midagi kasulikku välja pigistada.

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul kasutab 38 protsenti 16–24-aastastest Eesti noortest nutitelefoni iga päev enam kui kolm tundi.

“Suur osa sellest kulub Facebooki, Twitteri ja Instagrami kerimisele, millest ei jää mingit püsivat väärtust. Samas tuleb kõigil teinekord ette näiteks järjekorras ootamist, mille jooksul saab tegelikult maailma parandada või kasvõi iseennastki aidata.”

Siin on kuus kasulikku tegevust nutiseadmes:

Õpi selgeks võõrkeel

Eestlaste väljamõeldud äpp Lingvist ning maailmas populaarsed Duolingo ja Memrise võimaldavad teiste tegemiste vahepeal võõrkeeli õppida.

Lisaks saab võtta tuntud ülikoolidest tasuta videoloenguid alates kitarrimängust kuni kvantfüüsika alusteni – coursera.org.

Aita teisi

Vaba hetke saab kasutada ka teiste aitamiseks. Charity Milesiga teenib jala kõnnitud või rattaga sõidetud kilomeetrite eest heategevuseks raha. Tegelikult on annetused juba varem kogutud, aga niimoodi saate aidata otsustada, kuhu seda kasutada.

Give 2 Charity küsib heategevusele vastutasuks asukohaandmeid ja palub täita küsitlusi.

Aita teadlasi

Sarnaselt arvutiga saavad teadlased kasutada nutitelefoni andmetöötlusvõimsust ühiskonna hüvanguks. Folding@Home aitab niimoodi uurida valke, et leida ravim Ebola ja Alzheimeri tõve vastu.

Seotud lood:

Berkeley ülikooli loodud MyShake kasutab telefoni maapinna värinate tuvastamiseks. Lugemid lisatakse üleilmsesse andmebaasi ning nii saab maavärinaid paremini avastada ja ennustada.

Paranda enesetunnet

Meditatsioonirakendused nagu Headspace ja Calm aitavad teha rahustavaid harjutusi.

Laienda silmaringi

Loe Wikipedia päevaartiklit või õpi Dictionary.comi rakendustest üks uus sõna päevas. Blinkist sisaldab populaarteaduslike raamatute kokkuvõtteid.

Arenda loomingulisust

Asenda monotoonne telefonimäng või suhtlusmeedia millegagi, mis aju tööle paneb. Näiteks Ulysses parandab kirjutamisoskust ja SketchBookiga saab mobiilis päris edukalt joonistada.