Kuidas Windowsis turvaliselt faile kustutada?

 (21)
Kuidas Windowsis turvaliselt faile kustutada?
Foto: ekraanitõmmis

Windows-arvutis faile kustutades eemaldatakse ainult selle viide failide süsteemitabelis. Fail eksisteerib tegelikult edasi, kuni see uuema infoga üle kirjutatakse.

Leidub palju vahendeid, millega failid kohe lõplikult ära kustutada, nii et neid ei saaks taastada. Osad ei nõua isegi kettale paigaldamist, sobides avalikes arvutites enda järel “koristamiseks”. Need on kasulikud abilised, kui kasutate eri arvuteid, millest mõni on isegi avalik. How-to Geek teeb üldise ülevaate.

Eraser

Eraser kirjutab kustutamist nõudvad failid suvalise infoga üle, valida saab kordade arvu (Gutmanni meetodi 35 korrani välja) ja protsessi toimumise aja, kui ei taha seda kohe teha.

Saadaval on nii kaasaskantav kui ka installeeritav väljalase, mis lisab kustutamiskäsu soovi korral Windows Exploreri kontekstimenüüle.

Freeraser

Kaasaskantav rakendus, mis toetab samuti Gutmanni meetodit (35kordne ülekirjutus). Freeraseri prügikastil parema hiireklõpsu tehes saab valida kustutamiseks faile või muuta rakenduse tööga seotud valikuid. Hankida saab siit.

Blank and Secure

Veel üks kaasaskantav tööriist; kirjutab "valgustkartva" info üle nullidega. Kordade arvu saab ise määrata, ja protsessi kuni üheksa sekundit viivitada. Hankige siit.

DP Shredder

Väike kaasaskantav programm, mis kustutab nii faile-kaustu kui ka lubab kõvakettal vaba ruumi üle kirjutada, et varem ebaturvaliselt kustutatud kraami ei saaks enam päevavalgusele tuua.

Valida saab ülekirjutamise kordade arvu (Gutmann) ja mitme ringi jooksul seda korrata. Hankida saab siit.

SDelete

Käsureapõhine tööriist, mis võimaldab vaba ruumi kõvakettal üle kirjutada, et varem ebaturvaliselt kustutatud info jääkski kadunuks. Kaasaskantav; seda saab jooksutada USB-pulgalt käsurea aknas, kui sisestate käsuviipa rea sdelete ja vajutate Enterit. Hankige siit.

CCleaner

Eemaldab kasutamata ajutisi faile, puhastab internetiajaloo ja registri, puhastab küpsiseid ja osade arvutisse paigaldatud programmide tööst tekkinud faile. Uusim väljalase lubab vaba ruumi kõvakettal "puhtaks pühkida", või ka terve ketta. Info ülekirjutamiseks on neli valikut, mis seostuvad kordade arvuga.

Siit saate nii installeerimist nõudva kui ka portatiivse variandi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.