Kuidas tundub? Safiirketas talletab andmeid kuni miljon aastat

 (23)
Kuidas tundub? Safiirketas talletab andmeid kuni miljon aastat
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Maailma seni kalleim kõvaketas maksab astronoomilised 4,4 miljonit dollarit. Ka eeldatavalt kõige vastupidavama kõvaketta eeldatav ekspluatatsiooniiga — miljon aastat — küündib astronoomilistesse mastaapidesse.

Tuumatööstusjääkide ladustamisega tegeleva Prantsuse agentuuri ANDRA välja töötatud safiirketas koosneb kahest õhukesest, umbes 20 sentimeetri laiusest lehest, millele teave on graveeritud plaatina abil, vahendab Luxury Launches.

Agentuuri osutusel on sellise andmekandja eesmärk pakkuda teavet tuleviku arheoloogidele. Samas nendib ettevõte, et neil pole aimugi, mis keeles peaks selle teabe kirja panema.

Safiirketta plaatinakattesse on võimalik salvestada kuni 40 000 miniaturiseeritud lehekülje jagu tekste või pilte ning nende andmete lugemiseks ei lähe tarvis muud kui mikroskoopi — tehnoloogiat, millele tulevikutsivilisatsioonide esindajail on loodetavasti jätkuvalt juurdepääs olemas.

Kalliskivist "kõvaketta" prototüüp on juba valmis ehitatud; arendamiskulud ulatusid 31 000 dollarini.

Peamine vajadus taoliste hullumeelselt vastupidavate salvestuslahenduste järele tuleneb tuumaenergia kasutamisest.

Tuumareaktorid toodavad radioaktiivseid jääke, mida tuleb kuni miljoni aasta vältel ladustada. Kui viimaks on leitud sobiv ladustusmeetod (miilisügavused puuraugud paistavad praegu parima pakkumisena), on vaja kuidagi tulevikuühiskondasid hoiatada, kuhu me oma jäätmed matsime.

Seotud lood:

Pildil tavalise kõvaketta sisemus, kuna ANDRA pole meie teada väljastanud pilte oma safiir-plaatina-ketta prototüübist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!