Kodune internet on aeglane? Lihtsad nipid selle turgutamiseks

 (37)
Kodune internet on aeglane? Lihtsad nipid selle turgutamiseks
Interneti kasutamineFoto: Rene Suurkaev

Internetikiirused on tänapäeval tohutult kasvanud ja meie ootused veebipõhisele infovahetusele nii kodus, mobiilis kui ka kontoris ühes nendega.

Tänavu märtsis Tele2 läbi viidud internetimahu testimisel selgus, et kui keskmiselt kasutatakse kuus 3,6 GB mobiilset interneti, siis inimestele vabad käed andes kasvas maht koguni kolm korda.

Tele2 raadiovõrgu juht Tanel Sarri andis näpunäiteid, kuidas hoida oma internetiühendus parimas võimalikus töökorras ning tuletas meelde, et tehnika vajab samamoodi pidevat hooldust ja restart'i nagu sülearvutid või nutitelefonid.

„WiFi-ruuteri õige paigutamine ning aeg-ajalt tehtav restart lahendavad tihtipeale vähemalt pooled ruuteritega seotud probleemid,“ rääkis Sarri. „Kõige mõistlikum ongi probleemide tekkimisel esmalt üle vaadata, kas saaks midagi kodus ära teha, et signaal paremini leviks.“

Probleem: ühenduse kvaliteet kõigub

Paigutage wifi-ruuter kodu keskele ja tõstke võimalikult kõrgele. Suure tõenäosusega asub teie ruuter praegu toanurgas, kuid seinad ja muud takistused neelavad wifi-signaali ning mida kaugemale ruuterist liikuda, seda rohkem tekib nn surnud alasid, kuhu signaal ei ulatu.

Parem on paigutada see korteri või maja keskele, et wifi kataks ühtlaselt kogu elamispinna. Ideaalis peaks ruuter olema nägemisulatuses kohas, kus internetti kõige rohkem kasutatakse.

Seotud lood:

wifi-ruuterid kiirgavad raadiolaineid, mis liiguvad signaaliallikast välja- ja allapoole. Ruuteri paigaldamine seinale või kõrgele riiulile võib anda parema signaali, eriti juhul, kui elate läbi kahe korruse pinnal ja tahate hea ühenduse saada mõlemal korrusel.

Probleem: veebilehed on muutunud aeglaseks

Kui wifi-ruuter on paigutatud kodus sobivasse kohta, kuid endiselt on mure tugeva signaali saamisega, siis vaadake üle, kas ruuteri antennid osutavad õiges suunas. Horisontaalse levi parandamiseks suunake antenn üles, vertikaalse levi parandamiseks küljele.

Mitmekorruselises majas võib ruuteri antenni küljele suunamine parandada signaali levikut ülakorrustele. Kui suunate antenni üles, siis see parandab signaali külgsuunalist levikut.

Kui teie ruuteril on aga kaks antenni, saate kaks kärbsest ühe hoobiga, kui suunate ühe antenni üles ja teise küljele. Ja kui teie ruuteril ei ole ühtegi antenni, tuleb see kindlasti seada õigetpidi. See tähendab, et püstist ruuterit ei tohi asetada küljele.

Probleem: liikumise pealt ühest toast teise mängib wifi peitust ning mõnes toas võib seda otsima jäädagi

Selle probleemi puhul tuleb üle vaadata kõik eelnevad soovitused ja kui mure on endine, siis jälgida, et ruuteri ümbruses ei oleks metallist esemeid. Köök ei ole ruuterile kindlasti parim asupaik, sest metall hajutab wifi-signaali üsna tõhusalt.

Ärge hoidke ruuterit mikrolaineahju lähedal. Mikrolaineahjud töötavad umbes samal sagedusel, mida kasutavad traadita ruuterid ja isegi see pisike kiirgusekogus, mis mikrolaineahjust välja pääseb, võib teie internetisignaali häirida.

Võib ka juhtuda, et vahel ei saagi hästi ühe wifi-ruuteriga probleemi lahendada, kuna betoon- ja kiviseinad takistavad levi. Kui ruuter paarist küljest betoon- või kiviseinaga ümbritseda, ei jõua signaal teie kodu kaugeimatesse punktidesse.

Kõik materjalid peegeldavad teatud määral kiirgust, mõned aga neelavad seda üsna tugevalt, eriti betoon. Põrandad ja laed on tavajuhul seintest parema läbilaskvusega. Sellisel juhul võib juhtuda, et vajate hoopis lisaruuterit.