KODUKINO NIPID: Kuidas leida kõlaritele õige paigutus

 (26)
KODUKINO NIPID: Kuidas leida kõlaritele õige paigutus
Fotod: Euronics

Korrektne kõlaripaigutus ruumis on kvaliteetse helipildi saavutamiseks väga oluline. See sõltub esmalt helisüsteemi kõlarite arvust.

Järgnevad õpetussõnad pärinevad Euronicsi kodulehelt.

Stereosüsteem

Kahe kõlariga stereosüsteemi puhul on kõlarite paigutus kõige lihtsam. Need peaksid asetsema kuulaja suhtes võrdhaarse kolmnurga tippudes, suunatuna keskele, kuulaja suunas.

Kõlarite kõrgsagedushääldi võiks võimalusel olla peamises kuulamiskohas istuva kuulaja kõrvade kõrgusel.

Kõlarid peaksid olema seintest vähemalt 30 cm kaugusel. Seinale lähemale paigutades muutub bass tihti mudaseks ja kumisevaks. Nõrga bassi puhul võib aga bassivõimsuse suurendamiseks kõlareid seinale lähemale liigutada.

2.1 kõlariga süsteem

2.1 süsteemi puhul lisandub stereokõlaritele subwoofer. Selle asetus ruumis on suhteliselt vaba, kuna õigesti seadistatud süsteemi puhul ei tunneta inimene bassihelide suunda. Siiski võiks subwoofer asuda kuulaja suhtes stereokõlaritega samas suunas.

5.1 süsteem

5.1 kõlariga kodukinosüsteemi puhul on esikõlarite ning subwooferi paigutus sarnane 2.1 kõlariga süsteemi omaga, lisanduvad keskkõlar ning tagumised kõlarid.

Seotud lood:

Keskkõlar tuleks paigutada teleri alla või kohale, arvestades, et keskkõlari kõrgsageduselement peaks olema peamisel kuulamiskohal istuva kuulaja kõrvadega võimalikult võrdsel kõrgusel.

Kui keskkõlarit on võimalik paigutada vaid kuulaja kõrvade kõrgusest märgatavalt kõrgemale või madalamale, tuleks kõlarit suunata vastavalt alla või üles.

Väikesed tagumised kõlarid tuleks võimalusel paigutada ruumi külgseintele, peamisest kuulamiskohast veidi tahapoole suunatuna kuulaja poole.

Kui tagumiste kõlaritena on kasutusel põrandakõlarid, tuleks kõlarid paigutada samuti kuulajast veidi tahapoole. Juhul kui tagumised kõlareid on võimalik paigutada vaid kuulajale väga lähedale, ei tohiks optimaalse ruumilise efekti saavutamiseks tagumisi põrandakõlareid suunata otse kuulaja poole, sellisel juhul võiks kõlarid suunata kas otse ette või üksteise suunas.

Tagumiste kõlarite omavaheline kaugus peaks olema veidi suurem esimeste kõlarite omavahelisest kaugusest.

7.1 süsteem

Selle süsteemi puhul kasutakse külgmisi ning tagumisi kõlareid parema ruumilise efekti saavutamiseks.

7.1 kõlariga süsteemi esikõlarite, keskkõlari ning subwooferi paigutus on identne 5.1 süsteemi puhul kasutatavaga.

Külgmised kõlarid tuleks paigutada külgmistele seintele või põrandakõlarite puhul kuulaja suhtes külgedele 90-110kraadise nurga all.

Tagumised kõlarid tuleks paigutada tagumisele seinale või põrandakõlarite puhul kuulaja selja taha, esimeste kõlaritega samale joonele, soovitaval sellisele kaugusele, mille puhul tagumised kõlarid jäävad kuulaja suhtes 135-150kraadise nurga alla.

SoundBar

SoundBar paigutatakse teleri alla. Selle juurde kuuluv subwoofer tuleks paigutada SoundBarile võimalikult lähedale.

Kuna SoundBari puhul luuakse ruumiline heli elektroonilise töötluse abil, on eriti oluline kasutada seadme menüüs olevat seadistusprogrammi, mis aitab kuulajal saavutada optimaalse helipildi.

Piltidel vasakult: stereo, keskmisel 7.1, 5.1 ja 2.1, Soundbar

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!