Kasulikke nippe, kuidas telefon või tahvel nuhkimiskindlamaks muuta

 (33)
Kasulikke nippe, kuidas telefon või tahvel nuhkimiskindlamaks muuta
WhatsAppi kasutamine. (Foto: Wikimedia Commons / Helar Lukats)

Paljudele tuleb üllatusena, kui mitmeid nutitelefonis nuhkimise viise on olemas.

Selleks, et võõrad silmad ei loeks sõnumeid, ega vaataks pilte, paroole või internetiajalugu, soovitab ekspert, kuidas telefon ja tahvelarvuti tublisti turvalisemaks muuta.

Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul on seadme täishäkkimiskindlaks muutmine keeruline.

“Isegi, kui eemaldate kaamera ja mikrofoni füüsiliselt nagu legendaarne lekitaja Edward Snowden seda soovitab, siis võivad väga pühendunud häkkerid andmetele ligi pääseda.

Tavakodanikud nii keerulise ründe pärast üldiselt muretsema ei pea ja kõige sagedamini nuhivad inimeste järgi nende enda lähikondsed. Elementaarse ettevaatusabinõuna tuleb telefoni lukustamiseks kindlasti kasutada ja regulaarselt vahetada parooli.”

Kombineeri erinevaid meetodeid

Kõik sõnumiäpid ei ole turvalised. Kõige tugevam krüpteering on Signali ja WhatsAppi rakendustel, kuid ka Apple’i enda sõnumiäppi iMessage peetakse üldiselt küllalt turvaliseks. Turvaeksperdid ei soovita kasutada küllalt levinud Telegrami nimelist sõnumirakendust.

Üks paremaid nuhkimisriski vähendamise viise on hoida telefonis alati nii vähe andmeid kui võimalik. Näiteks Apple’i sõnumirakendus iMessage kustutab soovi korral vestlused automaatselt nii: vali Messages (Sõnumid) / Keep Messages (Sõnumite hoidmine) ja määra, mis perioodi järel rakendust tühjendatakse. Ka teistel sõnumirakendustel on tavaliselt sarnane võimalus.

Seotud lood:

Androidi telefoni ja tahvelarvutisse saab salvestada lukusti, mis lisab konkreetsetele äppidele või failidele lisaturvakihi juhuks, kui keegi peaks seadmesse sisse pääsema.

Rakenduselukusti küsib PIN-koodi või sõrmejälje skännimist iga kord, kui soovite vastava äpi avada. Head valikud on AppLock, Privacy Knight ja Norton App Lock.

Veebilehitsemise ajalugu saab ka telefonist kustutada, kuid kuskil mälus või serveris võivad andmed ikka alles olla. Rakendused Orbot (Android) ja Onion Browser (iOS) hoiavad veebilehitsemise anonüümsena ning teevad selle kõrvalise jälgimise väga keeruliseks.

Kohvikud ja hotellid kasutavad kogu seadmesse saabuva ja väljuva info krüpteerimiseks programme nagu Opera VPN (Android, iOS), mida saavad ka tavainimesed oma telefonis kasutada.

Ka allalaaditud äpid võivad inimeste jälgi nuhkida. Igaks juhuks tasub hoolikalt läbi lugeda ja hinnata allalaaditud rakendustele antud õigused.

Androidi puhul Apps (Rakendused) / Permissions (Õigused) alt ja Apple’i seadme puhul Privacy (Privaatsus) alt. Lõpliku lahendusena võib kahtlase rakenduse lihtsalt kustutada.