Kas tänased arvutiprotsessorid on määratud hukule?

 (25)
Kas tänased arvutiprotsessorid on määratud hukule?
AFP

Tänased tehnoloogiahiiud ei võitle enam ainult otseste rivaalidega, vaid üritavad ära teha ka teiste valdkondade esindajatele.

Näiteks arvutiprotsessorite valdkonna kaks hiidu, AMD ja Intel, püüavad nii tuliselt omavahel konkureerida kui üldse iseseisvad graafikakaardid pensionile saata, sest graafikakiibi saab ju lisada ka keskprotsessorile.

Google loob aga Chrome OSi näol pilvepõhise alternatiivi tavapärastele opsüsteemidele (Windows, Linux, Mac OS). See oleks tavakasutajale isegi märgatavam muutus.

Microsoft ja nVidia tegid aga tänavusel CES-messil ametlikuks otsuse pöörata pilgud ARM-protsessorite valdkonda (mitte ühiselt), ja siin on tegu juba päris uue rindega.

Kui ARMil õnnestub mobiilseadmete turult arvutiturule murda, võib see kuulutada lõppu tervele miljardite dollarite väärtuses x86 protsessorite impeeriumile, mida AMD ja Intel käigus hoiavad.

Suurem üllatus on kahtlemata nVidia Project Denver, esimene moodsatele kiiretele arvutitele loodud ARM.

Kui nende "kesk- ja graafikaprotsessor ühel kiibil" lahendust saadab edu, ei pea nVidia ehk enam muretsema Inteli ja AMD tulevaste sarnaste toodete pärast (Sandy Bridge, Fusion), vaid lööb protsessorihiide nende omal areenil.

Microsoft ei hakka ise protsessoreid tootma, küll aga lisab ARM- ja SOC-kiipide (süsteemikiipide) toe "järgmise põlvkonna Windowsile" nagu nad seda nimetasid.

Nad täpsustasid, et mainitud opsüsteem valmibki mobiilseadmetega koostööle mõeldes.

See tähendab, et nad võtavad tõsiselt ennustust, et need hakkavad tulevast arvutimaailma valitsema, ja Chrome OS muudab edu korral üldse tavapärased opsüsteemid ebavajalikuks, sest kõik on veebis.

See tähendab ka vajadust uusi programme ja seadmedraivereid luua, kuna senised variandid ei võta uut lihtsalt avasüli vastu. Windows 8 beeta pidi ARMil siiski kenasti jooksma, nagu Microsofti esindaja lubas.

ARMi toetav Win8 ei tähenda arvutimaailma kohest muutumist, sest Linux suudab seda juba ammu. Küll aga näitab see Microsofti valmidust suurte muutustega kaasa minna, mida arvutimaailmale lähiajaks ennustatakse - rõhk arvutitelt mobiilseadmetele, paiksetelt rakendustelt pilvedesse jne.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.