Kas peegelkaamerate lõpu algus? 16 objektiiviga mobiilikaamera sai valmis ja müüdi läbi

 (31)
Kas peegelkaamerate lõpu algus? 16 objektiiviga mobiilikaamera sai valmis ja müüdi läbi
Foto: tootja

Peegelkaamera - raske, suur ja pika objektiiviga, aga teeb häid pilte. Mobiilikaamera - olematu suurusega, mobiili sisse peidetud, väikese sensori ja kehvavõitu optikaga.

Selline on olukord praegu. Kuid see on kohe muutumas. Kaamera Light L16 tuli müügile, ja müüdi kohe läbi. L16 tahab pakkuda peegelkaamera kvaliteeti mobiiliformaadis, kirjutab AM.ee.

Kuidas Light L16 mobiiliformaadis peegelkaamera kvaliteedi tagab? See on geniaalselt lihtne idee, aga teostus üsna keeruline.

Nimelt on mobiilikesta peidetud 16 sensorit ja 16 erinevat objektiivi nende ees. Iga lääts on pisut erinev, tagades kombineerituna peegelkaamera keerulise objektiivi kvaliteedi.

Tükk aega idufirma staatuses riskikapitaliste tülitanud seltskonda peeti järjekordseks utoopilise idee kallal pusijaks, kuid lõpuks saabus ka tulemus.

14. juulil, neli aastat peale katsetamist, prototüüpimist ja eksperimenteerimist sai see kaamera lõpuks tootmisse. Ja esimestel päevadel müüdi eeltellimustega kõik tootmisse minevad kaamerad ka maha.

On see peegelkaamerate lõpu algus? Võimalik. Kunagi 2000ndate alguses ei uskunud ka paljud digifoto võidukäiku. Kuid eks ajalugu võib minna ka hoopis teist teed pidi.

Seotud lood:

Igatahes on tavamobiilideski juba mitu tagakaamerat (Huawei, LG, HTC, Apple´i jt telefonides). Sel aastal näitas Asus juba kolme kaameraga telefoni. Nii see läheb.

Tegemist on nii uue valdkonnaga, et Light L16 loojad pidid enamiku tehnoloogiast valmis ehitama nullist. Ise töötati välja spetsiaalne ASIC kiip, mis peab hakkama saama 16 kaamera üheaegse juhtimisega ja nende piltidest ühe, tippkvaliteediga lõppfoto kokkupanemisega.

Välja töötati uued 70 mm ja 150 mm kaameramoodulid, sest neid polnud mobiilikaameratele varem olemas. Enamik nutitelefonikaameraid on 30 mm või 50 mm objektiividega.

Kõige keerulisem aga on tarkvaraliselt liitpildi kokkupanemine. Iga kaameramooduli kujutis tuleb kalibreerida ja paika ajada, nii et sobiks teiste kaameramoodulite kujutistega.

Muidugi oli vaja ka eraldi kaameraäppi Androidile ning järeltöötluseks Mac/Windows tarkvara, mis võimaldab tagantjärele bokeh-efekte lisada, kaamera fookust määrata ja värve-valgustust korrigeerida. Kõige selle jaoks on 16 kaamerasensorit salvestanud kõikvõimalikku pildi-infot.

Nagu fotograafia algusaegadel, tegi esialgne suur prototüüp pildi ära tunniga - enamik aega kulus üle kümne kaadri hilisemale kokkusobitamisele spetsiaalses arvutis. Mobiilikesta veel nii palju arvutusvõimsust ei mahtunud.

Nüüd on aga toode küps pildistama mobiilikaamera mõõtu (või veidi suuremas) korpuses ja töötlema pilti juba mõistliku ajaga.

Tegelikult on mõnede ekspertide arvates Light L16 jätnud oma pildikvaliteediga kaugele selja taha ka üsna korralikud peegelkaamerad. Vaata proovipilte.