Kas ACTA on siis surnud või mitte?

 (17)
Rootsi Piraadipartei juht ACTA-st: miks küll peaks Eesti ja Euroopa saatma oma raha USA-sse ja Jaapanisse?
Foto: Annika Haas, Eesti Ekspress

Kuigi Euroopa parlament lükkas 4. juulil tagasi võltsimisvastase kaubanduslepingu ACTA, ei anna see põhjust hingetõmbeks, kuna ACTA pooldajad pole lõplikult veel alla andnud.

Euroopa Parlament kasutas 4. juulil esmakordselt sellele Lissaboni lepinguga antud võimu lükata tagasi rahvusvaheline leping, vahendab Bioneer.

478 saadikut hääletasid ACTA vastu, 39 hääletasid poolt ning 165 jäid erapooletuks.

Euroopa Rahvapartei peamine ACTA eestkostja Christofer Fjellner palus parlamendil lõpphääletus edasi lükata, kuni Euroopa Kohus on andnud õigusliku hinnangu ACTA vastavusele aluslepingutega.

Enamus saadikuid oli selle ettepaneku vastu ning see omakorda tingis, et märkimisväärne vähemus otsustas hääletusel erapooletuks jääda.

Ajal, mil parlamendis toimusid arutelud selle üle, kas anda nõusolek ACTAle või mitte, kogesid saadikud seninähtamatut otsest lobitegevust ELi kodanikelt, kes nõudsid ACTA tagasilükkamist nii väljaastumistel kui ka e-kirjades ja telefonikõnedes saadikutele.

Parlamendile esitati ka petitsioon, mille olid allkirjastanud 2,8 miljonit inimest üle maailma ning milles nõuti lepingu tagasilükkamist.

EL ja liikmesriigid rääkisid ACTA osas läbi USA, Austraalia, Kanada, Jaapani, Mehhiko, Maroko, Uus-Meremaa, Singapuri, Lõuna-Korea ja Šveitsiga, et parandada piraatlusega võitlemise seadusi rahvusvahelisel tasandil.

Kolmapäeval toimunud hääletuse tulemus tähendab, et ei EL ega üksikud liikmesriigid ei saa lepinguga ühineda.

Samas ei tähenda see otsus, et nüüd võib kergemini hingata. Vihrea Lanka andmetel on Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Karel De Gucht lubanud minna ACTAga edasi, sõltumata sellest, milliseks kujunevad parlamendi hääletustulemused.

Kuna ka Euroopa Kohus arutleb praegu samuti ACTA üle, siis tahab Karel De Gucht ära oodata kohtu seisukoha, kas ACTA vastuvõtmisega kaasneb inimeste põhiseaduslike õiguste riive.

Ja juhul kui kohtu hinnangul riivet ei kaasne, siis saadab komisjon ACTA uuesti parlamenti arutlusele.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.