Interneti Sihtasutus: ee-domeeni krõbe hind on põhjendatud!

 (88)
Tore on see, et täpitähed tulevad juba tänavu
Tore on see, et täpitähed tulevad juba tänavuFoto: Ilmar Saabas

".ee domeeni registreerimise hind 285.- krooni tuleneb nende domeenide väikesest hulgast," rääkis Eesti Interneti Sihtasutuse juhatuse esimees Marek-Andres Kauts täna Teaduste Akadeemia saalis peetud pressikonverentsil. "Kui domeenide arv tõuseb, langeb ka hind," lubas ta.

Hetkeseisuga on ümberregistreerimise kampaania raames .ee domeenid ka ümber registreeritud peaaegu 44 000 korral. Eestist vähem on rahvuslikke domeene vaid Islandil, kus neid on 30 000 ringis ja nende registreerimise tasu on Eesti omast kordi kõrgem.

.eu domeen maksis selle tulekul näiteks 16.- eurot, nüüd on see langenud aga vaid 4.- euro peale, toodi pressitunnil näiteid Euroopast. .ee domeenide registreerimise tasu vaadatakse üle iga aasta neljandas kvartalis ning soov on seda järk-järgult langetada. 285.- krooni on ilma käibemaksuta, tasub meenutada.

.eu doomeenidele on ümber kolinud vaid umbes 900 domeeni ning paljud kasutavad .eu ja .ee domeene paralleelselt, selgitas Kauts. 1992. a. loodud .ee domeenide korrastamine lõppeb aprilli alguses, mil kõik ümberregistreerimata domeenid lastakse vabaks ja neid võib igaüks taas ostma hakata.

Nn. zombidomeene ehk neid, mis kunagi aastate jooksul loodud, ent millega enam mingit aktiivsust, veebiderverit ega meiliaadresse seotud pole, on eeldatavalt tänase registri enese mahus. Vana kord soosis zombidomeene, kuna kellelgi polnud peale ühe või teise .ee registreerimist enam mingit motivatsiooni seda n. mõne reklaamikapmaania tarvis elule kutsumise järel ja kampaania lõppedes kustutada.

Nii seisab hulk väärtdomeene registris, ent keegi neid kasutusele võtta ei saa, kuna keegi kunagi juba on need registreerinud ning nende tarbimise teiste isikute või ettevõtete jaoks välistanud.

Miks maksab .ee domeeni registreerimine 285.- krooni nii eraisikutele kui ettevõtetele? "Kohustus hoida tasu võrdne absoluutselt kõigile on meile peale pandud ICANi poolt," rääkis EISi juhatuse liige ning .ee administraator Jaak Lippmaa. "Soodustuste tegemine soodustaks korruptiivseid olukordi."

Kui 6. aprillil 2011. a. kõik ümberregistreerimata domeenid vabaks lastakse, ei tasu loota, et kaubamärkide ja ettevõtete nimedega seotud domeene võib asuda kokku ostma ning neid hiljem maha müüma. Küll aga on kõigile vabalt saadavad üldiste nimedega väärtdomeenid stiilis pood.ee jms.

Ümberregistreerimata domeenid vabanevad 6. aprillil juhuslikus järjestuses, et ei tekiks kell 00:01 suurt registreerimispaanikat.

Täpitähed juba 2011. aastal

Kui ümberregistreerimise kampaania läbi ning liikumine selle ümber vaibunud, astuvad EISi kinnitusel järgmise uuendusena ellu täpitähtedega domeeninimed. "Kindlasti veel sellel aastal," kinnitas Kauts. "Kuidas seda kampaaniat läbi viia, kas korraldada ka nö. sunrise-periood, on veel otsustamisel."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.