Ilm läks soojaks ja äike on tulemas – mida teha, et see ei saaks kodust tehnikat kahjustada

 (4)
Öine välk Keila ümbruses
Öine välk Keila ümbrusesFoto: Andres Putting

Kuna koos suviste ilmadega algab ka äikeseperiood (esimene äike ilmselt juba täna), on sobiv aeg meelde tuletada soovitused, kuidas oma koduelektroonikat pikselöögi eest kaitsta. Nõu annab Eesti Telekom.

Jaga seda eriti nendega, kes elavad maapiirkondades ja saavad oma särtsu õhuliinidest. Kuid ka linnas pole äikesekahjustused välistatud, kirjutab AM.ee.

Kodused elektroonikaseadmed nagu teler, arvuti, digiboks, ruuter või isegi pesumasin on väga tundlikud äikesest tingitud ülepinge suhtes ning äikesetorm võib need üsna kergelt rivist välja lüüa.

Seejuures ei ohusta seadmeid pelgalt äikese otsetabamus, vaid saatuslikuks võib saada ka pikselöök, mis tabab elektri- või telefoniliine paari kilomeetri kaugusel kodust.

Äikesetorm kestab tavaliselt umbes 30 minutit ning selleks ajaks seadmete voolu- ja kommunikatsioonivõrgust (majja sisenevast antenni-, telefoni- või internetivõrgust) lahti ühendamine ei ole eriti tülikas.

Küll võib selline ennetav tegevus päästa koduste tehnikaseadmete elu ja säästa rahakotti ootamatutest kuludest.

Kõige suurem on äikesekahjustuste oht aedlinnades, kus elektri- ja sidekaablid paiknevad tänava kohal postide otsas.

Kõige väiksem on äikesega seotud oht suurtes linnaosades, kus kaablid on maa sees.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

Seotud lood:

- Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemaldada seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed.

Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

- Soeta piksekaitsmega voolujuhe.

Ülepingekahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet.

Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.

- Kontrolli maja vooluvõrk üle.

Vanemates majades on vooluvõrgu sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

- Seadmete taasühendamisel varu kannatust.

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada.

Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Äikesekahjustuste eest vastutab klient

Oluline on teada ka seda, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme ostu kulud enda kanda.

2014. aastal helistati EMT ja Elioni kõnekeskustesse äikesega seotud probleemidega ca 27 000 korral, mis on väga suur pöördumiste hulk. Klientide mured puudutasid koduelektroonika äikesekahjustusi, kaablite tagasiühendamise juhendamist, sideühenduse probleeme jne.

Kokku tuli eelmisel aastal välja vahetada ca 1200 seadet, mida äike oli suuremal või vähemal määral kahjustanud.

Kaitse ka enda elu!

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Äikesega seotud infot ja tegutsemisjuhiseid leiab ka Eesti Telekomi veebilehelt alajaotuses „Päästa enda ja oma elektroonikaseadmete elu“ alt.