Igapäevaselt vajalikud tehnoloogiad, millest keskmine arvutikasutaja pole kuulnudki

 (15)
Igapäevaselt vajalikud tehnoloogiad, millest keskmine arvutikasutaja pole kuulnudki
Reuters/Scanpix

Enamasti on tehnoloogia kergesti äratuntav. Süleraali, brauserit või pilditöötlustarkvara käivitades näete enamasti kohe, kes selle arendanud on. Isegi telefon näitab tõenäoliselt, milline opsüsteem selle sees jookseb.

Ometi on olemas mitmeid tehnoloogiaid, mida kasutame küll iga päev, kuid millega paljud meist pole tuttavadki, vahendab Techradar.

Taolised tehnoloogiad võivad küll olla vähem tuntud, ent need pole kaugeltki vähetähtsad — tegelikult toetub neile oluline osa meie elukorraldusest.

Tagasiühendusteenused

Näiteks iTunesist laulu laadides või BBC iPlayeriga telesaadet vaadates kasutate te mõnd tagasiühendusteenuse pakkujat (ingl backhaul provider) nagu Akamai.

Taolised teenused kiirendavad allalaadimist, paigutades kõige kiiremad serverid viimasesse sidepunkti — sõltuvalt teie asukohast valib teenus ise, millisest serverist teie soovitud sisu voogedastada.

Ainuke alternatiiv oleks hüpelda mitmete veebiserverite vahel, kuni teil viimaks õnnestub luua ühendus konkreetse teenuse pakkujaga.

Umbes 15–30 protsenti kogu internetiliiklusest käib läbi Akamai tagasiühendusteenuse, aga kasutajana ei pruugi te seda iial märgata.

Mobiilmakseteenuse pakkuja

Seotud lood:

Kui ostate näiteks oma Android-telefoniga mõne rakenduse, kasutate selleks mobiilset makseriista nagu Openet, ehkki miski ei anna aimu, et ülekandega oleks seotud veel keegi lisaks Google'ile.

Tegelikkuses analüüsivad mobiilmakseteenuste pakkujad sekundi murdosa jooksul teie kasutajakoodi, kontrollivad tõendusandmeid, seiravad valitsevaid veebiliiklusolusid ja töötlevad krediidinõudeid.

Domeenioperaator

Iga kord, kui külastate .com- või .net-laiendiga domeeni, olete tõenäoliselt vastava veebikohaga loonud ühenduse läbi VeriSigni, mis haldab umbes 110 miljonit domeeni, osaleb 60 miljardi sidus-veebiühenduse loomises ja pakub turvalist ühendust umbes kaheksa triljoni ülekande jaoks kogu maailmas.

Domeeniregistraatorid muudavad veebikoha väheütlevast numbrijadast koosneva IP-aadressi tekstilõiguks, mille leiate veebiotsingut teostades.

Simulatsioonitarkvara

Võimalik, et te ei kasuta seda tehnoloogiat ise, kuid tõenäoliselt maitsete selle vilju ometi iga päev.

Simulatsiooniprogrammid nagu ANSYS viivad virtuaalsete toodetega läbi hulga rangeid katseid (nagu auto sõidutamine vastu tellisseina või sellega mitmeid aastaid järjest asfaltteel kihutamine), enne kui need ainelisteks objektideks saavad.

ANSYSi rakendavad peaaegu kõik juhtivad autotootjad, aga ka kosmeetikafirmad ning jalanõu-, mööbli- ja isegi nutitelefonide tootjad.

Veebiroomajad

Me oleme pelgalt etturid otsimootorite globaalses tegevuskavas! Iga kord, kui otsite veebis uut autot või üritate teada saada mõne äsjase spordimatši punktiskoori, lükkavad Google'i otsinguväljale sisestatud terminid tööle nn roomavad agendid (ingl crawling agents).

Seejärel optimeerib Google otsitulemused paremuse alusel — mistõttu nt Jennifer Anistoni nime otsing tõstab tõenäoliselt esile mõned fotod ja elulookirjelduse, mitte ei juhata ainult viimatiste kõmupealkirjade juurde.

Krüptimistarkvara

Krüptograafilised programmid on teie isiku kaitsmisega, krediitkaardi-ülekannete turvalisemaks muutmisega ja häkkerite eemalhoidmisega teie pangakontost tegelenud juba alates 1970ndate aastate algusest.

Sisuliselt võtavad vastavad algoritmid jupi andmeid ja teisendavad selle teistsugusesse vormi; andmete lugemiseks peab kasutaja teadma pääsuparooli või olema tuttav alamprogrammiga (ingl routine), mis algupärased andmed lukust lahti teeb.

DLNA-voogedastus

DLNA ehk Digital Living Network Alliance on komplekt standardeid, mis aitavad videosalvestisi, muusikat, fotosid ja muud sisu ühest seadmest teise striimida ehk voogedastada.

Te ei pruugi sellest teadlik olla, kuid tõenäoliselt on nii teie nutitelefoni, videomängukonsooli kui lauaarvutisse installitud DLNA-tehnoloogia.

Standardikomplekt ei keskendu aga ainult sideühenduse võimaldamisele — DLNA rakendab lisaks algoritme, mis aitavad edastuskiirust suurendada ja siluda.

Veebikohtade varundamise tehnoloogia

Iga kord, kui külastate mõnd veebikohta, eriti sellist, mida hoiab üleval WordPress.org või muu blogimootor, lõikate kasu domeenivarundus-tehnoloogiast.

Paljud internetiteenuse pakkujad varundavad veebikoha registreerumisel automaatselt; teised pakkujad pakuvad vahendeid käsitsivarundamiseks.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.