Hispaania luureteenistus muukis lahti riigi ühe kuulsaima kuninga 500 aastat vana salakirja

 (2)
Hispaania luureteenistus muukis lahti riigi ühe kuulsaima kuninga 500 aastat vana salakirja
Michel Sittow maal kuningas Fernandost 15. sajandi lõpust või 16. sajandi algusest (Foto: Wikimedia Commons)

Hispaania ühe kuulsama monarhi ja tema väejuhi kirjavahetusse peidetud 500 aastat vana salajane šiffer on viimaks lahti murtud.

Ajaloolased on Aragóni Fernando kirjade kallal juba sajandeid pead murdnud. Kirjad, milles oli kasutatud rohkem kui 200 spetsiaalset tähemärki, dešifreeris riigi luureteenistus.

Kirju eksponeeritakse Toledos Hispaania riiklikus sõjaajaloomuuseumis.

Nelja kirja, millest mõned olid pikemad kui 20 lehekülge, dešifreerimine võttis luuretöötajatel aega peaaegu pool aastat.

Fernando II etendas olulist rolli Hispaania lõpliku tagasivallutamise juures mauride käest 1492. aastal ja rahastas ka Kolumbuse reise Ameerikasse.

Kirjad sisaldavad muu hulgas juhendeid vägede ümberpaigutamiseks, aga ka näiteks kuninga manitsussõnu väejuhile seoses sellega, et too astus diplomaatilisi samme kuningaga nõu pidamata.

Aragóni Fernando ja tema väejuhi Gonzalo de Córdoba vahelises kirjavahetuses kasutatud salapärane ja väga keeruline šifreerimissüsteem rakendas 88 eraldiseisvat ja 237 kombineeritud tähemärki. Iga tähemärki tähistasid kaks kuni kuus figuratiivset märki, nt kolmnurka või numbrit.

Veelgi keerulisemaks tegi dekrüptimise asjaolu, et salamärkidega kirja pandud tekstis puudusid sõnavahed.