GPS-süsteemi täiendamine maksis 8 miljardit dollarit

 (9)
GPSiga videokaamera
Foto: AFP---

8 miljardit dollarit - milline summa! See on hetkekursiga üle 100 miljardi krooni. Täpsemalt 100 637 600 000 krooni. Just sellise summa kulutamist näeb ette projekt globaalse positsioneerimise süsteemi (GPS) täiendamiseks.

GPS - süsteem, mis võimaldab määrata asukohta Maa pinnal mitme satelliidi raadiosignaalide võrdlemise teel. Koosneb kahekümne neljast raadiosaatjate ja aatomkelladega varustatud satelliidist. Lahendus võrdleb GPS-signaale kuni kuuelt satelliidilt ja arvutab aja, mis kulub signaali jõudmiseks igalt satelliidilt vastuvõtjani; selle alusel selgub vastuvõtja asukoht.

GPS-satelliitide täiendamise projekt on juba kolme aasta võrra graafikust maha jäänud. 8 miljardit dollarit kulutav plaan parandab asukoha täpsust vähem kui meetrini.

Praegune 24 GPS-satelliidi kogum vahetub päris uute vastu. Neist 18 loob Boeingi Space and Intelligence Systemsi osakond, 12 aga Lockheed Martin. Kuus jäävad varuks, kui põhikoosseisuga midagi paha juhtub.

Esimene uus GPS-satelliit startis möödunud nädalavahetusel USAst, Cape Canaveralt; selle tööks on päevalehe Los Angeles Times andmetel otsitud asupaigad "käeulatuse raadiuses" paika panna.

Kosmosetehnoloogiaid arendava Teal Groupi vanemanalüütik Marco Caceres kommenteeris Los Angeles Timesile: "Sellel uuel süsteemil on potentsiaali võimaldada asju, mida me pole veel näinudki. Kuna GPS on seotud nii paljude tööstusaladega, on raske kujutleda, milline valdkond pole sellest mõjutatud."

Seotud lood:

Asi pole ainult abis navigeerimisel, vaid ka satelliitide aatomikellades, mis pakuvad eriti täpset kellaaega rahaga seotud operatsioonidele (börs, rahaautomaadid jm).

Euroopa Liit kavatseb luua oma GPS-süsteemi Galileo, mida saab hakata kasutama kõige varem 2013. aastast.

Target