Esimene kvantarvuti jõudis turule ja on müüdud

 (24)
Maailma pisim, kvanttransistor. Foto Torsten Blackwood, AFP
Maailma pisim, kvanttransistor. Foto Torsten Blackwood, AFPScanpix

Esimene kvantarvuti on müüdud, juhul, kui see tõesti on kvantarvuti. Kanada ettevõte D-Wave Systems igal juhul teatas, et on müünud enda toodetud kvantarvuti nimega D-Wave One Ameerika Ühendriikide lennundus- ja sõjandusfirmale Lockheed Martin. Lockheed Martin maksis imemasina eest kümme miljonit dollarit, hinna sees on ka kahe aasta hoolduskulud.

Lockheed Martinil on kavas kvantarvutit kasutada selleks, et rajada niiöelda küber-füüsilisi süsteeme, mis lõimivad kokku tarkvara ja keskkonna-andureid, vahendavad ERR Teadusuudised.

Kvantarvuti on tava-arvutiga võrreldes üsna teisel põhimõttel töötav seade, mis kasutab ära kvantfüüsikas esinevat kummalist nähtust, et osakesed võivad olla ühekorraga mitmes olekus. Kvantarvutiga saab põhimõtteliselt lahendada ülesandeid, mida tavalise arvutiga lahendada ei saa.

Mõned kvantarvutite asjatundjad aga kahtlevad, kas D-Wave One on ikka päris kvantarvuti ja kas tema töö ikka tegelikult rajaneb kvantnähtustel. Aga paistab, et Lockheed Martin ei läbe saja protsendilist tõestust oodata, vaid soovib paljutõotavat tulevikutehnoloogiat võimalikult kiiresti oma teenistusse saada.

Vaata veel: D-Wave sells first commercial quantum computer

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!