Elion: Pilvraal süvendab Eestiski kõvakettavaba lähitulevikku

 (29)
Pilvraali lähituleviku taevas on aina selginevam
Pilvraali lähituleviku taevas on aina selginevamFoto: Ilmar Saabas

Märtsi viimastel päevadel teatas maailma suurim internetikaubamaja Amazon, et hakkab kasutajatele muusikat pakkuma pilveteenusena. See tähendab, et kasutaja saab ligipääsu oma muusikakogule kõikjal ja ükskõik millise seadmega, ilma faile konkreetsesse arvutisse salvestamata.

Hea meel on tõdeda, et arengud Eestis ei jää maha USAs toimuvast. Eesti suurim e-raamatute ja muusika ostukeskkond Digikogu.ee pakub taolist lahendust alates detsembrist 2010. Digikogus jäävad ostetud failid kasutajale pilvekettale ja tal on võimalik ostusid hiljem alla laadida (kas tahvelarvuti, mobiili või arvutiga). Lisaks saab lähiajal digiTV kaudu ligipääsu personaalsele digikogule ehk ostetud muusikale.

Tulevikus on Elionil plaanis võrguketta teenus oma personaalsete failide salvestamiseks (a la virtuaalne USB mälupulk hot.ee keskkonnas). Kasutaja saab oma failidele ligipääsu kõikjal ja praktiliselt iga seadmega. Näiteks pildifaile on võimalik digiTV-s vaadata personaalse galeriina.

Maksad vastavalt mahule

Pilvraali teenuste areng on aga väga kiire. Juba täna on võimalik tarbida pilveteenustena (näiteks Amazonist või MS Azure-st) selliseid IT tehnilisi teenuseid ja võimalusi mida eraldi füüsilise serveriga ise teha võimalik ei ole. Näiteks koormusjaotureid või oma andmete puhverdamist.

Peamiseks pilvetehnoloogia eeliseks ongi IT süsteemi käivitamise ja muutmise kiirus ning kasutuse põhine hinnastamine. Arvutusressurssi saab kiiresti ja iseteenindusliidese kaudu kasutusele võtta ja kasutusest ära anda. Maksma peab vastavalt sellele kui palju ressurssi kasutad ning puudub vajadus teha suuremahulisi investeeringuid.

Ettevõtete suunal plaanime pilvtehnoloogia kiire arengutrendiga kindlasti kaasas käia. Juba täna pakume aktiivselt virtuaalserveri teenust ja suur osa äriettevõtetest, kes kasutavad meie IT teenuseid majutavad oma infosüsteemid virtuaalserveritele.

Peamiseks takistuseks pilvraalide arengu ja kasutuselevõtu ees on suurte tarkvarafirmade litsentsipoliitika. Näiteks osasid Microsofti või Oracle lahendusi ei saagi majanduslikult mõistlikult pilvraali keskkonda installeerida.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!