Elektrooniliste jäätmete tekitatud reostus ohustab inimeste tervist

 (3)
Elektrooniliste jäätmete tekitatud reostus ohustab inimeste tervist
Reuters/Scanpix

Kas olete mõelnud, kuhu pannakse kõik äravisatud monitorid, printerid ja mobiiltelefonid? Vanad elektroonikaseadmed ehk e-jäätmed on koorem keskkonnale üsna mitmes mõttes: nad reostavad keskkonda, neid püütakse illegaalselt vedada arenguriikidesse ning nüüd leidis värske uuring, et elektrooniliste jäätmete käitlemisel vabanevad reostusained kahjustavad inimeste tervist mitmel erineval viisil.

Nii põhjustavad need reostusained põletikke ja oksüdatiivset stressi, mis on südame-veresoonkonna haiguste, DNA kahjustuste ja võimalik et ka vähi põhjuseks, kirjutab Novaator.

Võrguajakirjas IOPscience Environmental Research Letters avaldatud uuringu käigus võtsid teadlased õhuproove ühest suuremast elektroonikajäätmete ümbertöötlemise piirkonnast Hiinas ning uurisid nende mõju inimese kopsu epiteelrakkudele.

E-jäätmete all mõistetakse oma eluea ära elanud elektroonilisi seadmeid, näiteks arvuteid, telereid, printereid ja mobiiltelefone. Maailmas toodetakse igal aastal hinnanguliselt 20-50 miljonit tonni e-jäätmeid, millest suur osa eksporditakse Hiinasse.

Algelisest ümbertöötlemise protsessist tulenevalt vabanevad e-jäätmetest mitmed reostusained, näiteks püsivad orgaanilised reostusained ja raskemetallid, mis võivad reostatud õhu sissehingaja kehas ladestuda.

Seotud lood:

Pärast kultiveerimise teel saadud kopsurakkude kokkupuudet õhuproovide orgaaniliselt ja vees lahustuvate koostisosadega, testisid teadlased neis interleukiin-8 (peamine põletikulise reaktsiooni vahendaja) ning reaktiivsete hapnikuosakeste (reaktiivsed molekulid, mis võivad liigses koguses põhjustada laiaulatuslikke tervisekahjustusi) taset.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.