"e"-d tõlgendatakse elektroonilisuse asemel tihtipeale lihtsalt edumeelsuse vimplina

 (3)
Meie e-lembene valitsus
Meie e-lembene valitsusFoto: Ilmar Saabas

Sel nädalal peeti Tallinnas rahvusvahelist e-valitsemise konverentsi ICEGOV, kus koos eriti soliidne seltskond. Forte hakkas aga mõtlema, mis asi see e-riiklus ja e-valitsemine üleüldse on ning küsis üle Liia Hännilt. Esmalt: Kas termin e-riik on terves maailmas üheselt mõistetav? Millised on vähimad tingimused, et riiki saaks nimetada e-riigiks, omavalitsust e-omavalitsuseks jne?

Liia Hänni:
"Väikese kuid kõneka „e“ lisamine riigi nimele on maailmas järjest leviv nähtus. See näitab, et riikide valitsused on adunud IKT järjest suurenevat mõju ühiskonnas ja potentsiaali avaliku sektori töökorralduse kaasajastamiseks.Pingutatakse selle nimel, et järjest rohkem inimesi omaks ligipääsu internetile ning saaks asjad aetud ametiasutustesse kohale minemata.

Kuigi „e“ tähistab füüsikast tuntud mõistet „elektrooniline“, on sellest saanud omamoodi edumeelsuse sümbol, millega riigid end ehivad.

Nii lihtne asi siiski pole, sest tehnoloogia kasutamine ei pruugi iseeendast veel autoritaarset valitsust demokraatlikuks muuta. Seepärast tuleb igati tervitada paar nädalat tagasi ÜRO Peaassamblee eel avapaugu saanud uut rahvusvahelist algatust avatud valitsemise edendamiseks maailma riikides, mis pöörab tehnoloogialt pilgu valitsemise sisule.

Eesmärgiks on seatud avatud ja kodanikke kaasav valitsemine, milleks uus tehnoloogia pakub suurepäraseid võimalusi. Võime kodanikena tunda head meelt selle üle, et Eesti valitsus on otsustanud protsessiga liituda.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.