COVID-19-nakkust võib ära hoida teadlaste loodud ninasprei

 (45)
COVID-19-nakkust võib ära hoida teadlaste loodud ninasprei
Illustratiivne pilt ninaspreist (Foto: Wikimedia Commons / NIAID)

Surts ninna ja koroonaviirusel pole (selles suunas) kuhugi minna!

Koroonapandeemia ja sellest tingitud piirangud on majanduslikku järge halvendanud paljude jaoks, tervislikust olukorrast rääkimata. Samas on ka palju neid, kes sellest pigem võidavad, sest pakuvad üha uusi tooteid, mis peaks meid viiruse vastu kaitsma.

Mõni selline toode on väga ootuspärane (näomaskid, desinfektandid, vaktsiinid), mõni aga saabub üllatusena.

Viimaste hulka kuulub ka USAs tegutseva Columbia ülikooli juures asuva Vagelos'i arsti- ja kirurgikolledži töötajate loodud ninasprei, mis peaks nakatumise eest kaitset pakkuma kuni ööpäeva jooksul peale selle pruukimist.

Spreis on kasutusel lipopeptiid, mis takistab viirusel ninas rakumembraanidesse tungimast, sest blokib võtmetähtsusega proteiini, mis laseks sel aset leida.

Algupärased testid laborituhkrute peal ja inimese kopsu ruumiline mudel on näidanud, et lahendus võiks edukalt toimida. Lisaks on see odav toota ja ei pea säilimiseks külmkapis asuma.

Hetkel pole lahendus siiski veel müügikõlbulik, vaja on teha lisateste, kliinilisi katseid (sh inimeste peal) ja leida võimalusi seda suures mahus valmistada.

Uudset koroonavastast ninaspreid kirjeldab teadusajakirjas mBio ilmunud artikkel

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!