CIA vastus WikiLeaksi teatele hiidlekkest: pikk tekst, mille võib võtta kokku kahe sõnaga

 (22)
CIA vastus WikiLeaksi teatele hiidlekkest: pikk tekst, mille võib võtta kokku kahe sõnaga
CIA peakorteri fuajee põrand. Reuters

CIA ehk USA luure keskagentuur ei kinnitanud ega lükanud WikiLeaksi lekitatud dokumentidekogumi olemust ümber, ent käis omalt poolt välja mõned argumendid, mis võiksid kaudselt neile omistatavat teguviisi õigustada ja samas seda võimatuks kuulutada.

Mäletatavasti teatas WikiLeaks üleeile õhtul, et nende kätte on jõudnud seni suurim dokumentidekogum CIA küberluure tegemiste kohta. Täpsemalt öeldi, et CIA „on kaotanud suurema osa oma häkkimisarsenalist“ ehk rohkem kui sadu miljoneid ridu koodi. WikiLeaksi andmeil on nende kätte jõudnud ja avalikkuse ette toodud materjale kokku 7818 veebikülje jagu pluss 943 manust.

Nende materjalide põhjal väitis WikiLeaks, et CIAl oli võimekus muukida sisse Apple`i iPhone`isse, Google`i Androidi opsüsteemi nutiseadmeisse, Microsofti Windowsi opsüsteemi ja rünnata isegi Samsungi nutitelereid, muutes need justkui salajasteks pealtkuulamismikrofonideks. WikiLeaksi sõnul olevat CIAl olnud ka võimekus muukida sisse sellistesse populaarsetesse ja üldiselt teistest turvalisemateks peetavatesse suhtlusrakendustesse nagu Signal, WhatsApp ja Telegram.

CIA vastus WikiLeaksi avalikustusele? Lühidalt oli see "ei kommenteeri." Ent see polnud päris kõik. Agentuur lisas siiski avaldusse kolm omapoolset punkti, millest esimene oli justkui kaudne õigustus sellisele võimalikule teguviisile, teine põhjendus, miks sellist asja teha ei saa ja kolmas punkt pahameeleavaldus WikiLeaksi suunas. Avaldust näeb siitsamast NBC Twitteri kontolt pärit lingilt.

Seotud lood:

Ehk: esiteks kinnitas CIA, et nende ülesanne on agressiivselt luureandmeid koguda, kuna see on esimene liin USA kaitsel. Seejärel toodi välja, et selline teguviis on USA territooriumil seadusega keelatud ja seetõttu CIA sellega ei tegele ja kolmandaks lisati, et USA avalikkus peaks olema "sügavalt häiritud" katsetest luurekogukonna mainet kahjustada.

Anonüümsed allikad lisasid, et CIA ja FBI on igatahes aktsioonis ja uurivad WikiLeaksi süüdistusega seonduvad. Reuters lisas, et nii senat kui esindajatekoda on kas juba algatanud või algatavad peagi lekketeemalise uurimise. Reuters viitas taaskord anonüümsetele allikatele, kelle sõnul olid ametnikud lekkest teadlikud juba eelmise aasta lõpust.