Biolagunev elektroonika kaob jäljetult

 (12)
Biolagunev elektroonika kaob jäljetult
Foto: Andres Putting

Elektroonikajäätmed on tänapäeval suur nuhtlus, aga nüüd on teadlased leidnud võimaluse teha biolagunevat elektroonikat. Ameerika Ühendriikides, Illinois', Tuftsi ja Northwesterni Ülikoolis on väljatöötatud väikesed töökindlad ning vees lahustuvad elektroonikaseadmed.

Niisugused seadmed võiks leida kasutust näiteks inimese kehasse siiratavates meditsiinilistes implantaatides, mida ei peaks siis hiljem enam välja opereerima, vahendab ERR Teadus.

Kui nende töö on tehtud, siis kaovad nad iseenesest. Või siis keskkonnaseisundit seiravates, näiteks reostust mõõtvates sensorites, mis samuti ülesande täitnuna lihtsalt lahustuvad ega muutu prügiks. Ja miks mitte ka lihtsalt laiatarbeseadmetes, et elektroonilise prügi hulka maailmas vähendada.

Seadmed koosnevad üliõhukestest ränilehekestest. Just see ongi peamine põhjus, miks nad kergesti lahustuvad. Tavalise elektroonika räni lahustub ka, aga väga-väga aeglaselt. Peale räni, mis on teatavasti pooljuht, on lahustuvates elektroonikaseadmetes ka elektrijuhte ja isolaatoreid.

Loe edasi ERR Teadusest!