Agbogbloshie: mürgine prügimägi, kuhu moodne tehnika surema saadetakse

 (14)
Agbogbloshie: mürgine prügimägi, kuhu moodne tehnika surema saadetakse
Foto: Wikimedia Commons, kasutaja Marlenenapoli

Mis juhtub meie armsate tehnikaseadmetega, kui need prügi sekka saadame, et uutele ruumi teha?

Nad veedavad pensionipõlve „surnuaedades“ nagu Aafrikas keset Ghanat asuv mürgine jäätmaa Agbogbloshie, kuhu rahateenimishuvilised "jahile lähevad".

Vähemalt Agbogbloshies on tüüpilised komponentide ja materjalide kogujad 7-25-aastased noored.

Nad kulutavad postapokalüptilise õuduka tegevuskohta meenutavas prügilas aega ja oma tervist, et hüljatud vidinatest väärtuslik sisu (nagu vask) välja põletada.

Paljud „aardekütid“ on lisaks kohalikele ka naabruses asuvatest riikidest nagu Côte d'Ivoire'i Vabariik (Elevandiluurannik).

Nad tahavad kiiresti natuke raha teenida ja edasi liikuda. Nad töötavad paljakäsi, tihti plätude väel, ja hingavad sisse mürgiseid gaase, et päeva jooksul meie rahasse panduna 2,5 eurot teenida.

Enamik plaanib ainult paar nädalat tööd teha ja saavad kingituseks kaasa terviseprobleeme. Paljud e-jäätmete töötlejad surevad oma 20. eluaastates vähktõve või muu raske haiguse tagajärjel, mida nad sealt hangivad.

Mõned kannatavad sellist elu ainult meelemürkide abil, aga nende ostmiseks tuleb muidugi aina kauemaks prügilasse sobrama jääda.

Inimestele meeldivad tehnikavidinad ja seetõttu on maailmas väga palju e-jäätmeid. ÜRO andmetel lisandus 2014. aastal maailma umbes 46 miljonit tonni e-prügi. Vähem kui kuuendik sellest on korralikult taaskasutusele võetud või ümber töödeldud.

Seotud lood:

Ja asi muutub aina hullemaks. 2018. aastal lisandub e-jäätmeid arvutuste põhjal 55,1 miljoni tonni jagu. Kõige enam tekib seda kahes suurriigis, Hiinas ja USAs, näiteks mulluses arvestuses 32% koguhulgast.

E-jäätmetega tegelevad asutused / ühendused ei suuda kõigile huvilistele tööd pakkuda ja alati leidub siiski ka õnnekütte, kes loodavad omal käel tegutsedes rohkem teenida.