ABIMEES: Kuidas korrastada oma digifotosid

 (30)
ABIMEES: Kuidas korrastada oma digifotosid
Fotod: ekraanitõmmised rakendusest

Digikaamerad muutuvad üha kättesaadavamaks, internetis võidutsevad Instagram ja teised sotsiaalvõrgustikud. Kõik see on põhjustanud digitaalse fotograafia plahvatuslikku arengut.

Kõvakettad, mälukaardid ja veebiserverid täituvad kiiresti piltidega hommikusöökidest ning kiisudest. Kuidas aga selles digitaalses kaoses säilitada kontrolli oma fotode üle, neid organiseerida, nende välimust lihvida ning neid ka teistega jagada, küsib Photopointi ajaveeb.

Allpool mõned näpunäited programmide ja teenuste kohta, mis algajale piltnikule võiksid kasuks tulla.

Picasa (ülemisel pildil)

Kui paljud lugejatest on ehk juba tuttavad Google'i Picasa veebiteenusega, siis ununema kipub samast allikast pärinev fotode töötlus- ja organiseerimisvahend Picasa.

Picasa on varustatud lihtsamate fototöötlusvahenditega, tema põhiliseks plussiks on eeskätt lihtne ja tõhus võimalus oma pilte teistega jagada.

Kuuludes Google'i perekonda on ta tihedalt integreeritud nii Google'i enda kui ka Google+iga. Kasutades aga väikest lisapluginat, võib Picasa abil pilte või terveid albumeid ühe klikiga Facebookis jagada.

Picasa on tasuta nii Maci kui ka PC jaoks.

Windows Live Essentials: Photo Gallery

Neile PC-kasutajatele, kellel on mingil põhjusel allergia Google'i ja selle maailmavallutusplaanide vastu, on mõeldud Windowsi Photo Gallery, osa Windows Live Essentialsi lisalahenduste pakist.

Photo Gallery pakub samuti elementaarseid fototöötlusvahendeid, lisaks aga võimalust moodustada panoraampilte ning Photo Fuse'i.

Viimase abiga saab moodustada kahest pildist ühe, kasutades paremaid osi mõlemast fotost. See on eriti kasulik grupipiltide puhul, kui ühel pildil on köhahoog ühel pildistataval ja teisel pildil nokib nina keegi teine.

Photo Galleryst on samuti kerge pilte jagada. Kui Picasa puhul sai pilte sünkroniseerida nii Google Drive'i kui Google+iga, siis Photo Gallery teeb sedasama Microsofti SkyDrive'iga. Loomulikult saab jagada pilte läbi Facebooki ja ka Flickri.

Paraku ei piisa Windows Live Essentialsi kasutamiseks Windows XP-st, vaid arvutisse peab olema installitud kas Windows Vista või Windows 7.

Adobe Photoshop Lightroom

Edasijõudnud piltnikutele tihtipeale ei piisa elementaarsetest võimalustest. Paljude fotograafide ellu on sellel hetkel astunud Adobe Phtoshop.

Paraku on aastate jooksul Photoshopi võimalused laienenud ning programm on suundunud üldise graafilise disaini suunas. Loodus (s.o turg) aga tühja kohta ei salli ja nii nägi päevavalgust Adobe Photoshop Lightroom, mis on täielikult pühendunud fotograafiale. Koos väikese toetusega ka videole.

Nagu eeldada võib, pakub Lightroom võimalusi piltide peentöötluseks, vastates nii proffide kui edasijõudnud asjaarmastajate vajadustele.

Ahvatlevaks muudab Lightroomi ka selle laiendatavus – saadaval on tonnide kaupa erinevaid pluginaid ja lisasid. Mitmed neist muudavad hõlpsaks piltide jagamise mitte ainult näoraamatus, vaid ka professionaalsetel fotosaitidel nagu näiteks 500px.

Mõistagi ei saa sellist tõhusat tööriista enam tasuta, vaid maksta tuleb umbes 120 euroraha.

iPhoto ja Aperture

Paraku ei ole mitte kõik fotohuvilised nii õnnelikud, et saaksid kasutada oma arvutites Windowsi operatsioonisüsteemi, vaid peavad leppima iOSiga (Apple'i seadmed). Nendele on kasutamiseks peamiselt kaks programmi – iPhoto ja Aperture.

iPhoto on reeglina juba eelinstalleeritud kõikidesse Macidesse, osana iLife'ist. Võimalustelt sarnaneb see eeskätt Windows Live Essentials: Photo Galleryga ning sobib kõige paremini just iPhone'iga tehtud fotode töötlemiseks. Kuigi saab hakkama ka RAW-formaadis failidega.

Tehtud pilte saab mõistagi jagada nii Facebooki, Flickri kui Apple'i iCloudi kaasabil. Üheks iPhoto meeldivaks omaduseks on siin võimalus moodustada esteetiliselt nauditavaid väljaprinditavaid fotoalbumeid. Lisaks saab iPhoto '11 ja Aperture'iga koostatud fotoalbumeid omavahel jagada.

iPhoto '11 lasti välja 2010. aasta oktoobris ning on eelinstalleeritud kõikidele uutele Macidele. Varasemate Macide omanikud võivad selle soetada Mac App Store'ist umbes 12 euro eest.

Aperture vastab oma võimalustelt Photoshop Lightroomile. Väikese etteheitena olgu aga öeldud, et antud programmi välimust pole uuendatud juba mitu head aastat. Aperture on saadaval Mac App Store'is umbes 65 euro eest.

Vasakult: Windows Live Essentials: Photo Gallery, Adobe Photoshop Lightroom, iPhoto

Shoebox

Ja lõpetuseks: nii iPhone'i kui Androidiga telefonide jaoks on saadaval rakendus Shoebox, mille abil saate sisse skaneerida ning töödelda fotosid, mis valminud enne digirevolutsiooni algust.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.