7 viisi, kuidas nutitelefon häkkimiskindlaks muuta


Huawei P9 Lite
Foto: Ago Tammik

Mais vallandus maailmas küberrünnakute laine. Arvestades, kui palju jõuab uudistesse hirmutavaid lugusid andmete ja identiteedivarguste kohta, on enamik inimesi paigaldanud koduarvutisse viirusetõrjetarkvara, installinud tulemüüri ning võtnud kasutusele keerulise parooli.

Tele2 klienditeeninduse direktori Sirli Seliovi sõnul inimesed üldjuhul aga nutitelefoni turvalisuse peale ei mõtle.

„Paraku teevad seda väga usinalt küberkurjategijad. Nokia Threat Intelligence’i aruandest selgus, et 2016. aastal sagenes nutitelefonide nakatumine pahavaraga järsult. Võrreldes eelmise aastaga oli tõus 96% ja 71% telefonidest pole pahavara vastu turvafunktsioone,“ rääkis Seliov.

Meie mobiilseadmed on väikesed digitaalsed abilised, mis sisaldavad tänapäeval juba sama palju või isegi rohkem väga isiklikke andmeid kui laua- või sülearvuti. Kadunud, varastatud või häkitud telefon annab vargale hea võimaluse identiteedivarguseks või pangakonto tühjendamiseks.

Seliov toob välja seitse lihtsalt viisi, mille abil saab telefoni häkkimiskindlamaks muuta.

Värskendage operatsioonisüsteemi

Teate ju küll neid tüütuid teadaandeid, mis hüppavad ekraanile ja annavad teada, et peaksite oma operatsioonisüsteemi värskendama. Üldjuhul lükatakse seda edasi, aga ärge tehke seda.

Tavaliselt hõlmavad värskendused vanas operatsioonisüsteemis leitud turvaprobleemide parandusi. Mida kauem ootate, seda lihtsam saak olete häkkeritele.

Seotud lood:

Puhastage rakendused

Võib-olla olete sõltuvuses Instagramist, Snapchatist või Pokémon GO'st – meil kõigil on oma lemmikrakendused. Ometi on paljud rakendused viljakas pinnas viirustele.

Kui häkkerid leiavad mõnest rakendusest turvaaugu, saavad nad seda kasutada juurdepääsuks teie isikuandmetele. Pole teada, millist teavet rakendus kogub ja kus seda levitatakse.

Tehke telefonis korrapäraselt suurpuhastusi ja kustutage rakendused, mida enam ei kasuta. Veenduge, et telefon värskendab ülejäänud rakendusi automaatselt, sest enamik uuendusi hõlmab turvaparandusi.

See on lihtne: iPhone’iga avage seaded, kerige alla valikuni „iTunes & App Store” ja kontrollige, kas värskendused on valitud automaatselt allalaadimiseks.

Kui teil on Android, siis avage rakenduse Play Store'i menüüjaotises punkt „Settings” („Seaded”) ja kontrollige, kas funktsioon „Auto-update apps” („Värskenda rakendused automaatselt”) on sisse lülitatud. Laadige rakendusi alla ainult App Store’ist ja Google Playst.

Lukustage telefoni

Jätta telefon lukustamata on sama mis jätta uks vargale pärani lahti. Veenduge, et automaatlukustus aktiveeritakse kohe pärast seadme kasutamist, näiteks ühe minuti järel.

Samuti võtke kasutusele häkkimiskindel parool. Kui telefon pakub võimalust valida neljakohalise parooli asemel kuuekohaline, siis tasub valida viimane variant. Hoiduge liiga lihtsatest kombinatsioonidest nagu 0000, 1234 või oma sünnikuupäev ja eelistage eri tähemärkide ja numbritega koodi, mida on raskem lahti murda.

Ärge kasutage avalikku wifit

Tasuta avalik wifi on ebaturvaline võrk. Sellise võrgu kasutamine teeb teie teabe kinnipüüdmise ja hõivamise häkkeritele väga lihtsaks. Samal põhjusel lülitage välja telefoni Bluetooth, kui te seda aktiivselt ei kasuta.

Avaliku wifi kasutamine veebiotsinguteks ja uudiste lugemiseks ei ole üldjuhul nii hull kui mistahes paroolide või isiklike andmete sisestamine. Kui teil on vaja e-kirju lugeda, siis kasutage oma telefoni andmesidet, mis on palju turvalisem.

Üks moodus end kaitsta on kasutada virtuaalset privaatvõrku ehk VPN-i. See on tarkvara, mis krüptib avaliku võrgu teel toimuva ühenduse sisu. VPN on üldjuhul sisse ehitatud tööalaseks kasutamiseks mõeldud seadmetesse. See on turvalisem kui parooliga wifi võrk.

Kaitske end SMSi abil õngevõtmise eest

Kas olete sellest varem kuulnud? Selle tekkelugu on järgmine: varaste jaoks on kõige tõhusam viis nutitelefoni häkkimiseks saata n-ö peibutussõnum ehk kasutada SMS-õngitsemist.

Kui kasutaja klõpsab tekstis oleval lingil või vastab sõnumile, saavad küberkurjategijad installida seadmesse pahavara, mis salvestab teie andmed.

Tühjendage kadunud või varastatud telefon andmetest

Mobiiltelefoni kaotamine pole üksnes tohutu ebamugavus, mis võib tekitada eelarvesse augu. Kui te pole seadet turvanud, võib see jätta teid ka ründele avatuks.

Aktiveerige enda kaitseks rakendus Find My iPhone või Android Device Manager, mis võimaldab teil jälgida telefoni asukohta ja kõik andmed kaugelt kustutada.

Olge numbri avaldamisel ettevaatlik

Te ju ei annaks oma numbrit suvalisele inimesele, kes seda küsib? Olge siis selle andmisel ka siis ettevaatlik, kui seda küsitakse veebis, näiteks veebisaidil registreerumisel või ostu sooritades.

Mida sagedamini oma numbrit jagate, seda suurem on risk sattuda SMS-rünnete ja SIM-kaardi vahetuse pettuste ohvriks. Viimasel juhul kasutavad häkkerid kaaperdatud numbrit, et saada sõnumite kaudu juurdepääs kahekordset autentimist kasutavatele kontodele.