5G mobiilsidet saab veel oodata: Eestis algavad testid 2016. aastal

 (18)
5G mobiilsidet saab veel oodata: Eestis algavad testid 2016. aastal
Foto: Tanel Meos

4G-sidel ei lasta aina aeglasemaks muutuva 3G kõrval pikalt loorberitele puhkama jääda – juba tuleb 5G peale.

Kui aastal 2020 ehk viie aasta pärast peaks viienda põlvkonna mobiilsidevõrk maailmas juba laialdasemalt kasutusele võetama, siis varased testid algavad ikka aastaid varem. Meenutame kasvõi 4G tulekut Eestisse, kirjutab AM.ee.

"Uued tehnoloogiad on mobiilses internetis välja tulnud keskmiselt kümne aasta järel ning tõenäoliselt läheb nii ka 5G turuletulekuga," märgib Eesti Telekomi tehnoloogadirektor Tiit Tammiste.

Esimese 4G võrgu maailmas avas TeliaSonera 2009. aasta lõpus, EMT tegi selle sammu aastal 2010. 5G võrgu avamiseks prognoositakse aastat 2020.

Jaapanis on operaator DoCoMo juures 5G juba testimisel, Hiinas ja Lõuna-Koreas samuti. USA-s ja Euroopas on 5G arendamine praegu ülikoolide ja innovatsioonilaborite juures.

"Eesti Telekom on praegu juurutamas 5G testimiseks vajalikku tehnoloogiat oma võrgus. Testidega plaanime alustada tõenäoliselt 2016. aasta teises pooles," ütles Tammiste.

Ericssoni innovatsioonistuudios Stockholmis tutvustati esimest 5G terminali, mis võimaldab internetikiiruseid kuni 100 Gbit/s. Kuid sinna läheb veel aega. Testi käigus saavutasid Eesti Telekomi testijad reaalse kiiruse 4,4 Gbit/s. Huvitav, kui mitme sekundiga sellega praeguse kuulimiidi täis surfatud saab?

Seotud lood:

5G turuletoomise põhjuseks on andmemahtude pidev ja kiirenev kasv. 5G võimaldab veel rohkem seadmeid piiratud eetriressursi tingimustes omavahel suhtlema panna.

„Asjade interneti sündi näeme juba 4G võrgu baasil, kuid ühel hetkel jääb sellest väheseks ning vaja on uut, suuremate mahtude ja kiirustega võrku ehk 5G-d,“ märkis Tammiste.