135 eurot trahvi, et auto tee ääres peatasin ja roolis olles telefoni kätte võtsin? Prantsusmaal on huvitavad seadused

 (38)
pilt-2
pilt-2Foto: Ilmar Saabas

Paljud ilmselt nõustuvad, et autoroolis ei peaks tegelikult telefoni kasutama – isegi mitte korraks teavitusi vaatama – sest selline tegevus vähendab juhi võimet kiiresti tegutseda ja (ohu)olukordadele reageerida.

Prantsusmaal on nüüd aga keelatud ka telefoni näppimine siis, kui juht on auto ajutisel teeservas peatanud. See võib tuua kuni 135eurose trahvi!

Korravalvurid halastavad õnnetule rooli taga istujale erandjuhtudel, nagu siis, kui ta püüab abi kutsuda, sest auto läks rikki või sattus õnnetusse.

Muudel juhtudel tohib isegi seisva auto roolis telefoni käes hoida ainult ametlikel parkimiskohtadel ja -aladel, olgu siis tänaval, kaubakeskuse ees vms.

Kuidas tundub, kas Prantsusmaal on liiale mindud? Seadus võeti vastu, kuna liiklusõnnetustes hukkunute arv on riigis hiljuti tasapisi kasvanud, kuigi varasematel kümnenditel tasapisi vähenes.

Õnnetuste arvu püüavad nad vähendada ka teiste võtetega, näiteks vähendati ainult kaherealistel teedel lubatud tippkiirust 90 kilomeetrilt tunnis 80-le.

Prantsusmaa on kreisilt sõitvate autojuhtide poolest muidugi üsna tuntud, nii et seal kulub ehk selline seadus tõesti ära. Või mis teie arvate?