VIDEO: Mis on piiratud libisemisega diferentsiaal?

 (3)
Lego näitel saagem selgeks, kuidas töötab PLD
Lego näitel saagem selgeks, kuidas töötab PLD---

Internetti on paigutatud kena ja näitlik video, kus Lego konstruktori abil tehakse ka kõige laisemale vaatajale selgeks, kuidas töötab piiratud libisemisega diferentsiaal ning mis sellisest seadest üldse kasu on.

Diferentsiaal on iseenesest seadeldis vedavas sillas, mis tagab, et mõlemad rattad saaksid teineteisest sõltumatult erineva kiirusega ringi käia ja autot edasi vedada. Vastasel juhul murraks kuival tahkel pinnal kurvi võtmine autolt lihtsalt telje alt.

Difeentsiaal hakkab läbi libisema siis, kui üks ratastest kaotab pidamise ning teine seega jõu. Kui auto üks vedav ratas on näiteks jääl ja teine asfaldil, käib esimene tühjalt all ringi ega liiguta autot kusagile ka teine ratas, kust on kogu veojõud teisele suunatud.

Kui Lego-klotsid kõrvale jätta, siis tavaliste autode piiratud libisemisega diferentsiaalid loomulikult nii suured ja kobakad pole ning neid on väga palju erinevaid tüüpe. Vaata videost, kuidas PLD põhimõte töötab. Teisest, kenast klassikalisest saatelõigust saad aga teada, millised on tavalise diferentsiaali tööpõhimõtte alused.