VIDEO | Kuldsete käte ring: kuidas ehitada ise variaatorkäigukasti?

 (6)
VIDEO | Kuldsete käte ring: kuidas ehitada ise variaatorkäigukasti?
Ekraanitõmmis.

Noorte teadusvõistluse Rakett69 teadustoimetaja Juhan Koppel näitab ette, kuidas ise lihtsate vahenditega ehitada variaatorkäigukasti. Vaja läheb plaadimängijat, vineerist kettaid, pikka kruvi, akutrelli ja Kukerpillide vinüülplaati.

Variaatori eeliseks on optimaalseima ülekande kasutamine, mis annab kütusesäästu. Paraku ei talu see käigukast suuri pöördemomente ega võimsust, vanemad kastid kipuvad lagunema ning remont on kallis.

Ise ehitamist tasub aga kaaluda siiski, sest peale lustaka käsitöö pikendab CVT mootori eluiga, see on tavalisest planetaar-automaatkastist kergem ja efektiivsem ning seda on odavam toota. Ka on värske variaatori kasutamine igati mugav (Kukerpillid laulavad nagu lõokesed).

Kes aga omatehtud käigukasti vigadest – nagu ebaühtlane paigaltstart (sõltub tegija käe kindlusest akutrelli õige nurga hoidmisel), piiratud momenditaluvus (tugevalt survestades lagunevad Kukerpillid lihtsalt laiali) ning remondivõimaluse puudumine (kui tuksi läheb, tuleb võtta teine vinüül ja hakata otsast peale) – ei heitu, võib nautida käsitöölise kuldset põlve ja ehk Kukerpillid päris autolegi installeerida.

Vaata lähemalt Acceleristast.