VIDEO: Isesõitev auto on tegelikult päris vana idee, vaata mudelit aastast 1971!

 (23)

Michigani ülikool avas umbes nädala eest M linna, mis on 32 aakril laiuv tehismetropol isesõitvate autode katsetamiseks, koos kõige linna juurde kuuluvaga.

Kuid tegelikult pole ulmelisena tunduvad isesõitvad autod midagi uut. Neid katsetati juba 1971. aastal, kirjutab AM.ee.

Ülalolevast videost on näha, kuidas isesõitev auto jälgib teemärgistust ja vabastab juhi linnadevahelisel maanteel rooli hoidmast. Rool tõmbleb küll kahtlaselt, kuid hoiab brittide loodud täiustatud auto teel.

Sellel 44 aastat vanal ideel oli aga üks oluline puudus: maanteed tuli isesõitva auto jaoks täiendada ja kleepida teele metallist märgised. Auto esiosas oli andur, mis registreeris metalliribade olemasolu ja hoidis sõidukit nende kohal.

Tänapäeva isesõitvad autod enam midagi spetsiaalset ei vaja, vaid orienteeruvad ümbritsevas keskkonnas, kasutades tohutut hulka algoritme, mida jooksutab serveri võimsusega pardaarvuti.

Põhimõtteliselt on isesõitvad autod valmis tavaliiklusse sukelduma, aga kuna tegemist on väga vastutusrikka ülesandega, mis masinatele usaldatakse, jätkuvad veel katsed ilmselt mõne aasta, enne kui poest saab tänavaliikluseks juhita auto osta.

1970ndate alguses usuti aga kindlalt: 2000. aastal võib juba inimene rahus tagaistmel istuda ja rooli enam asja pole - autod saavad sõitmisega ise hakkama.

Praegu tundub, et sellega läheb siiski peaaegu paarkümmend aastat kauem kui ennustati.