VIDEO: Autoaken muutub tulevikus puutetundlikuks kuvariks

 (13)
VIDEO: Autoaken muutub tulevikus puutetundlikuks kuvariks
Foto: General Motors

Istmete peatugedesse integreeritud DVD-pleierid, videomängukonsoolid ja vedelkristallkuvarid on praegu sõiduki tagaistmel viibijatele meelelahutuse pakkumise vallas viimane sõna. Kontsern General Motors arendab nüüd lahendust, millega panna inimesi taas vahtima aknast välja. Või vähemalt aknasse.

Autotootja on teinud Iisraeli Bezaleli kunsti- ja disainiakadeemia teadureile ja tudengeile ülesandeks luua rakendusi, mida saaks jooksutada autode tagaistme-akendel. Projekt „Windows of Opportunity” (WOO) rajaneb elektriliselt laetud nn nutiklaasi-tehnoloogial. Taoline klaas võib küll projitseeritud kujutisi kuvada, kuid on samal ajal ka lüüme, vahendab Discovery News.

Tudengid ehitasid rakenduste demonstreerimiseks elusuuruse täisfunktsionaalse prototüübi. Tänu EyeClicki optilistele ja liikumisanduritele on aknal multi-puutetundlikkus ja viipelugemissuutlikkus.

Naljakal kombel on mõned tudengite pakutud ideedest sarnased „madaltehnoloogilistele” autosõidumängudele. Näiteks rakendus Foofu on sisuliselt sama, mis aknale hingamine ja kondensaatniiskuse sisse sõrmega joonistamine, ainult et elektrooniline „aur” on värviline.

Rakendus Otto võimaldab joonisfilmisangari projitseerida akna tagant mööduvale maastikule, nii et sõiduki liikumiskiiruse, ilmastikuolude ja maapinnareljeefi iseärasustega arvestav tegelane paistab aknast avaneva vaate kohal lendavat.

Kõige paljutõotavam on tõenäoliselt rakendus Pond, mis võimaldab reisijail muusikat voogesitada ja teiste teel liikuvate autodega jagada. Samuti on selle toel lihtne palu alla laadida ja kuvada aknasõnumeid teistes autodes viibivaile reisijaile.

Ehkki General Motorsil pole esialgu plaanis interaktiivseid aknaid tootmisse paisata, sedastas ettevõtte inimese-masina-liideste osakonna esindaja Omer Tsimhoni pressiteates järgmist:

„Projektid nagu WOO on hindamatud, kuna koostöö disainerite ja õpetlastega väljastpoolt autotööstust pakub värskeid perspektiive sõidukitehnoloogiate arendamisele. WOO on vaid üks paljudest General Motorsi käimasolevatest projektidest, mis võivad kaassõidukogemuse eelseisvatel aastatel kardinaalselt ümber mõtestada.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!