Uuring: liiklusraev kustutab naistes kire

 (6)
Trip-87
AutosõitFoto: Ester Vaitmaa

Londoni autojuhtide täiendkoolituse instituut IAM uuris, kuidas reageerivad liiklusraevule mehed ja naised. Selgub, et valdavale osale naistest mõjub meeste rooliviha kirge tapvalt.

Londonis tegutsev autojuhtide täiendkoolituse instituut IAM on võtnud eesmärgiks parandada liikluskultuuri ja koolitada autojuhte roolis adekvaatsemalt käituma. Aeg-ajalt viib instituut läbi teadusuuringuid, mis kõnetavad suuremat auditooriumi, tuues esile puudusi, mis kõnetavad peaaegu igat liiklejat.

Kõnealune IAMi uuring, mis valmis koostöös käitumispsühholoog Jo Hemmingsiga on teadaolevalt esimene omataoline, mis käsitleb inimeste sõiduoskuste ja atraktiivsuse seoseid.

Liiklusraev on sage nähe ükskõik kus maailmanurgas. Roolis saavad kurjaks nii naised kui mehed. Kui vihast saab agressiivsus, võib asi lappama minna: on Eestiski nähtud kurikaga vehkivaid autojuhte. Varasematest uuringutest on selgunud, et naised vihastavad roolis sagedamini kui mehed, aga nemad ei kipu autost välja hüppama: see on rohkem meesjuhtide teema.

Naiste vihastamine jääb valdavalt “tuju läks ära” tasemele: rooli istutakse enamasti ikka heas tujus, ent sõidu ajal meeleolu langeb, kõige sagedamini põhjusel, et hilinetakse kokkulepitud kohta.

Mehed satuvad raevu kui kaasliikleja mõne lolli manöövri teeb ning naksakamad neist kipuvad ka rusikaid viibutama. See aga võib valusalt kätte maksta seal, kus seda oodatagi ei oskaks: paarisuhtes.

Seotud lood:

Jää rahulikuks, kui tahad naistele meeldida

Brittide uuringust tuleb välja, et rusika viibutamine, röökimine ja muul moel omakohtuga ähvardamine võib lõppeda igavese üksindusega. Liiklusraev vähendab meeste atraktiivsust naiste silmis lausa 50%. 4/5 naiste jaoks mõjub roolis nõmedalt käituv isane inimene absoluutselt ebaseksikalt.

Naiste jaoks on suurim kiretapja see, kui mees teeb ohtlikke möödasõite. 84% vastanutest kinnitasid, et tunnevad mehe suhtes negatiivseid tundeid, olles kogenud tolle agressiivsust rooli taga või lihtsalt kehva sõiduoskust.

Seega mehed, kes te peate end tänavarallikunnideks ja elate liikluses välja oma viha, väljendate end kõnekate žestidega, püüate tähelepanu foori all kiirendamisvõistluse korraldamise või “nõelumisega” – te avaldate oma kaaslannadele muljet küll ja panete neil vere keema ka, kuid mitte positiivses mõttes.

Loe edasi Acceleristast!