Tulevikus suudavad robotautod ära arvata inimjuhi iseloomutüübi ja vastavalt käituda

 (19)
Tulevikus suudavad robotautod ära arvata inimjuhi iseloomutüübi ja vastavalt käituda
Foto: Ylle Tampere

Kas robotautod on turvalised? Aga kui turvaline on see olukord, kui sõiduteedel on läbisegi autonoomsed ja inimjuhitavad sõidukid? Teadlased töötavad algoritmiga, mis võimaldaks robotautodel tunda ära inimjuhtide iseloomutüübi ja vastavalt reageerida.

MIT ehk Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teadlased on veendunud, et tulevikus põhjustavad suurema osa liiklusavariidest autojuhtimisega tegelevad inimesed, vahendas Digital Trends. Täpsemalt – inimeste ettearvamatud otsused ja käitumine autot juhtides.

MIT tehisintellektilaboris on välja töötatud algoritm, mis teeb autonoomse sõiduvahendi ümbruses tuvastatud inimjuhtide kohta analüütikat.

See on omamoodi psühhoanalüüs, et olla valmis inimese tegevusele reageerimiseks. Algoritm püüab matkida inimese mõtteviisi olukorras, kus tuleb ette aimata teiste liiklejate otsuseid.

Teadupärast käituvad inimesed erinevalt, mõni on egoistlik, mõni läheb kergesti närvi ja liiklusraev võib juhi viia kummaliste tegudeni.

Seotud lood:

MIT loodud algoritm püüabki sõidukite liikumise alusel tuvastada eri inimtüüpe autoroolis ning nende järgmisi otsuseid ette näha.

Eriti oluline komponent algoritmi töös ongi ennustada, kui egoistlik ja konkurentsihimuline iga autojuht roolis on.

Selle määratlemiseks kasutatakse niisuguseid inimtüüpe nagu egoist, altruist, konkurentsihimuline, masohhist, sadist ja märter.

Sellise klassifikatsiooni alusel otsustab algoritm, kas antud olukorras on parem heaga inimjuhile teed anda või võib ise julgelt gaasi vajutada.

Algoritmi väljatöötamine on abiks ka robotautode soovitusliku isekuse määratlemisel. Ideaalne isejuhtiv sõiduk ei tohiks teadlaste arvates liikluses üleliia ettevaatlik olla.

Äärmiselt korrektne ja ettevaatlik auto tekitab inimjuhtides parimal juhul hämmingut, halvemal juhul aga kutsub esile inimese tumedamate iseloomujoonte avaldumist. Seega on tuleviku robotautod inimjuhtide moodi rohkem kui arvata oskame.