Tulevikus reisitakse gravitatsioonirongiga läbi maakera?

 (47)
Vaakumrongidele mõeldi juba 1960ndail
Vaakumrongidele mõeldi juba 1960ndail

Selmet inimesi lennukitega õhku tõsta ja poole ööpäevaga teisele poole maakera vedada, võiks suvalisse kohta reisida kolmveerand tunniga – seda juhul, kui kunagi peaks reise alustama gravitatsiooniekspress.

Idee on lihtne: kahe linna vahele puuritakse lihtsalt sirge tunnel otse läbi Maa, visatakse ühelt poolt rong sisse ja võetakse teises otsas vastu. Gravitatsioonijõu mõjul langeks rong Maa tuuma suunas, reisi teises pooles kannaks seesama gravitatsioon aga hoolt rongi pidurdamise eest. Kui tunnelis oleks perfektne vaakum, st hõõrdejõud ei segaks, poleks rongi käivitamiseks lisaenergiat vajagi. Õhutakistuse ja näiteks rööbaste korral tuleks natuke energiat siiski panustada, kirjutab Tarkade Klubi.

Gravitatsioonirongi sõiduplaan saaks olema väga lihtne, sest suvaline distants võtaks tal aega täpselt 42 minutit 12 sekundit. Sel esmapilgul uskumatuna näival faktil on väga lihtne põhjendus – mida pikem tunnel, seda lähemalt Maa tuumast see möödub ning seda suurem on rongi kiirendus. Väiksema nurga all puuritud tunnel on küll lühem, ent ka gravitatsioonijõud ning seega rongi tippkiirus vastavalt väiksemad. Otse läbi tuuma sõitva rongi kiirus ulatuks tipphetkel üle 40 000 km/h.

Ajakirja Tarkade Klubi septembrinumbris:
• Inimkonna ulmelised megaprojektid
• Kuidas tekkis nafta?
• Vältimatu ja vajalik unistamine
• Kiviaja maalitud koopad
• Lennukiga orkaanis
• Persoon: Andi Hektor

Gravitatsioonirongi idee juured ulatuvad 17. sajandisse, mil inglise leiutaja Robert Hooke saatis Isaac Newtonile mõned arvutused selle kohta, kuidas objektid erineva nurga all läbi Maa puuritud kujuteldavate tunnelite liiguks.

Arusaadavalt ei ole lähiajal näha, et idee võiks reaalsuseks saada. Maa sisemuses valitsevad rõhud ja temperatuurid ei võimalda olemasolevate vahenditega mingit puurimist, rongiliiklusest rääkimata. Maa tuuma temperatuur arvatakse olevat umbes 5400 kraadi ning rõhk suurusjärgus 3,5 miljonit atmosfääri.

Matemaatik Paul Cooper on ideed edasi arendanud ja arvutanud välja ka reisiajad mõnel teisel taevakehal: Kuu-tunnelis oleks sõiduaeg 53, Marsil aga 49 minutit. Kuul oleks säärast tunnelit ka märksa lihtsam rajada, kuna seal puuduvad mitmed «segavad» asjaolud, nagu näiteks magma ja atmosfäär.

Gravitatsioonirongist unistades võib aga end lõbustada mänguga «Kui maakera oleks võileib» (vt www.zefrank.com/sandwich/), mille idee on imelihtne: kaks leivaviilu pannakse samaaegselt täpselt vastakuti asetsevatele punktidele Maa pinnal.

2008. aastal paigaldas kunstirühmitus Artichoke Londonisse ja New York installatsiooni, mis kujutas Maad läbivat «telektroskoopi», mille kummastki otsast võis näha teist poolt. Reisid maakera sisse on olnud ka mitmete ulmeraamatute ja -filmide teemaks.

Jälgi EkspressAuto uudiseid ja artikleid ka Twitteris!

Oma sõiduki müügikuulutus pane EkspressAutosse - kuulutus kuni auto müümiseni vaid 50.- krooni!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.